
Otroci se učijo pomagati
V okviru projekta »Otroci se učijo pomagati« bodo do konca leta 2016 osnov prve pomoči naučili 2000 predšolskih otrok in učencev prve triade.
Zgornji Brnik - Gorska reševalna zveza Slovenije (GRZS) že nekaj let izvaja projekt Otroci se učijo pomagati, v okviru katerega po osnovnih šolah in vrtcih izvajajo tečaje prve pomoči za otroke. Projekt poteka v sodelovanju s Fakulteto za zdravstvo Jesenice, Upravo RS za zaščito in reševanje ter drugimi partnerji, finančno pa ga je podprla Zavarovalnica Triglav.
Po besedah vodje projekta Vasje Žemve iz GRZS so prvo fazo projekta po vzoru švicarskih in nemških kolegov izvedli v letih 2012 in 2013, ko je prilagojeni tečaj prve pomoči uspešno opravilo 1347 otrok iz 21 šol in vrtcev. Letos s projektom nadaljujejo, v maju in juniju so tako že obiskali tri osnovne šole, do konca leta 2016 pa jih nameravajo še dvanajst. Skupno naj bi se njihovih delavnic udeležilo več kot dva tisoč otrok. V projektu na Gorenjskem sodelujeta osnovni šoli Prežihov Voranc Jesenice in Preddvor. »Otroci se hitro naučijo prevzemati odgovornost, včasih izredno situacijo obvladajo celo z manj predsodki in strahu kot odrasli. Tisti, ki se že zgodaj naučijo ukrepanja v izrednih situacijah, bodo tako, ko odrastejo, znali samostojno pravilno in pravočasno ukrepati ter pomagati, s tem pa izkoristiti dragocene minute do prihoda poklicnih reševalcev,« je povedal Žemva.
V prvi fazi projekta je delavnice prve pomoči pod vodstvom dveh učiteljic izvajalo sedem študentk takratne Visoke šole za zdravstveno nego Jesenice, letos pa ekipo poleg dveh mentoric sestavlja osem študentk, je razložila mentorica Sedina Kalender Smajlović iz jeseniške fakultete za zdravstvo. Na delavnicah se otroci najprej seznanijo s pomenom prve pomoči, predstavijo pa tudi svoje izkušnje z nesrečami oz. poškodbami. Kasneje se naučijo poviti manjše rane, namestiti nezavestnega v pravilni položaj in poklicati številko 112. Na koncu učne ure otroci prejmejo diplomo za opravljen tečaj in slikanico za navodili za prvo pomoč.
Izvedbo delavnic je v sklopu projekta Očistimo naše gore v celoti podprla Zavarovalnica Triglav. »Letos vstopamo že v šesto leto planinsko čistilne akcije, v kateri z biorazgradljivimi vrečami opremljamo planinske in gorske postojanke, obiskovalce naših gora pa s tem spodbujamo, naj smeti iz gora odnesejo v dolino. Doslej je bilo v 125 tisoč vrečah z gora odnesenih že 24 ton odpadkov, letos pa smo z vrečami opremili 70 postojank,« je razložil Aleš Klement, direktor ljubljanske Območne enote Zavarovalnice Triglav. Zavarovalnica je prejšnji teden tudi omogočila stotim otrokom, da so se na brniškem letališču seznanili z delom in opremo letalske policijske enote ter gorskih reševalcev.