Poklonili so se jim tudi Američani
V Češnjicah so pripravili tradicionalno slovesnost v spomin padlim partizanom in zaveznikom na Menini planini, na kateri je zbrane s svojim pogumnim govorom navdušil župan Marjan Šarec.
Češnjice v Tuhinju – Združenje borcev za vrednote NOB Kamnik skupaj z občino slovesnost pripravlja zadnjih štirideset let, ob spomeniku pa so se številni domačini, predstavniki občine in borčevskih ter veteranskih organizacij, praporščaki, predstavniki ameriškega veleposlaništva, člani narodne garde iz Kolorada in drugi poklonili dr. Petru Držaju, vodji ameriške vojne misije, kapetanu Charlesu Fisherju, dvema ameriškima oficirjema, Juliusu Rosenbergu in Ernstu Knothu ter dvema britanskima oficirjema, majorju Mathewsu in poročniku Edwardu Parksu, ki so v letih 1944 in 1945 v teh krajih padli za svobodo.
Zbranim sta se za ohranjanje spomina zahvalila predstavnik ameriškega veleposlaništva major, podataše Tom Walsh in legendarni komandant preboja na Menini planini Franc Sever - Franta. Slavnostni govornik župan Marjan Šarec se je z besedami dotaknil številnih aktualnih stvari, povezanih z drugo svetovno vojno, tudi nedavnega odprtja spomenika povojnim žrtvam v Kamniški Bistrici in preimenovanja kamniške knjižnice v Knjižnico Franceta Balantiča Kamnik. »Občina Kamnik je v svoji zgodovini dala veliko življenj v 2. svetovni vojni. Tukaj so posejana mnoga medvojna grobišča, kjer so padli partizani za to, ker so dali življenje za tisto, v kar so verjeli. Nihče, tudi v Zvezi borcev, ne pove, da prvi partizani oziroma tisti, ki so odšli iskreno v boj, niso imeli nič skupnega s tistim, kar se jim danes očita. Mnogi partizani so bili verni. In to se danes premalo poudarja. Zato, ker se skuša na vsak način partizanom obesiti, da so proti vsaki veri. Da so proti vsemu, kar diši po osebni svobodi. Vendar ni tako. Partizani, iskreni partizani, so šli v boj za to, ker so želeli obvarovati svoje domove pred fašizmom, nacizmom in vsem ideologijam, ki so nas želele izbrisati. Včeraj smo v Kamniški Bistrici po 70 letih obeležili grobišče, ki je nastalo po vojni. Vedno sem in vedno bom povedal, da brez vojne tudi povojnih pobojev ne bi bilo. Še vedno si izmišljamo takšne in drugačne zgodbe, zakaj je kdo prijel za puško na kateri strani, ne znamo pa priznati, da je edino narodnoosvobodilni boj tisti, ki nas je osvobodil. Pa ne glede na vse, tudi povojne zmote, ki jih ni bilo malo. Kajti kdor dela, dela tudi zmote in dela tudi napake,« je med drugim povedal župan in za svoj spontani govor požel vzklike odobravanja in glasen aplavz. Dodal je še, da največji sovražnik slovenskega naroda niso dogodki izpred sedemdesetih let, ampak seme zla, ki se s strani posameznih politikov, večinoma na desni strani, širi po Sloveniji, pa neuspešno sodstvo, ki osvobaja tiste, ki so bili že pravnomočno obsojeni, in neoperativna vlada.