Obračunske stroške še znižali
Kljub dodatnemu znižanju obračunskih stroškov gradnje kanalizacije v občini Cerklje se višina komunalnega prispevka bistveno ne zmanjšuje, ugotavlja župan Franc Čebulj.
Cerklje – Cerkljanski občinski svetniki so v sredo po skrajšanem postopku sprejeli spremembe in dopolnitve odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč in merilih za odmero komunalnega prispevka za kanalizacijo komunalnih odpadnih voda, ki je bila zgrajena v obdobju 2008–2013 in bo zgrajena v obdobju 2014–2015. Gre za odziv občine na nedavni protest vaščanov Lahovč, ki so kot prvi v občini prejeli odločbe za odmero komunalnega prispevka za novozgrajeno kanalizacijo, ki je bil po njihovem mnenju previsok. S spremembami odloka so se obračunski stroški znižali za dodatnih 2,5 milijona evrov, faktorje dejavnosti so večinoma znižali na minimum, s petnajst na dvajset pa so povečali tudi število obrokov za plačilo komunalnega prispevka. Zaradi omenjenih sprememb bodo krajanom Lahovč izdali nove odločbe o odmeri komunalnega prispevka.
Ivo Kejžar, direktor Ipsuma, ki je bil pripravljavec starega in novega odloka, je razložil, da skupni stroški gradnje kanalizacije v letih 2008–2015 ostajajo nespremenjeni – dvanajst milijonov evrov, spremenijo pa se obračunski stroški, to so skupni stroški, zmanjšani za sredstva iz drugih virov. Glede na prejšnji odlok se tako dodatno odšteva nekaj več kot 1,2 milijona evrov evropskih sredstev, ki jih občina pričakuje za kanalizacijo v Zalogu, saj pri sprejemanju prvotnega odloka še niso bila znana in zato tudi ne zajeta. »Dodatno se odštejejo tudi sredstva iz naslova okoljskih dajatev od leta 2008 do konca maja 2015 v skupnem znesku 1,3 milijona evrov, za katere smo na ministrstvu poizvedeli, da se jih lahko doda med druge vire. Na podlagi tega se bodo obračunski stroški znižali za dodatnih 2,5 milijona evrov iz drugih virov in po novem znašajo slabih osem milijonov evrov,« je razložil. Zmanjšali so tudi faktorje dejavnosti; pri stanovanjski na najnižjo možno raven, prav tako tudi večino drugih faktorjev za objekte, namenjene gospodarski dejavnosti. Svetniki so na minimum znižali še faktorje dejavnosti na področju gostinstva in turizma.
»Na podlagi novih izračunov se komunalni prispevek bistveno ne zmanjšuje, odločbe bodo zneskovno skoraj enake kot po prejšnjem odloku. Prej smo namreč komunalni prispevek izračunali na podlagi uporabnih površin, po pritožbi krajanov Lahovč pa bomo sedaj upoštevali tlorisne površine. Zneski se bodo gibali nekje od 900 do 2500 evrov za stanovanjski objekt,« je razložil župan. Za objekt z neto tlorisno površino 274,6 kvadratnega metra in površino stavbišča 106 kvadratnih metrov bo komunalni prispevek na primer znašal 1762 evrov. Kot je dodal, so pri prvem izračunu upoštevali uporabne površine objektov, čeprav je odlok predpisoval tlorisne površine, ker so želeli občanom čim bolj znižati višino komunalnega prispevka, kar je pomenilo okoli 1000 evrov na stanovanjski objekt manj. »V Lahovčah je bilo izdanih 186 odločb, 78 občanov se je nanje pritožilo s skupno obrazložitvijo. Odvetnik enega od njih je ugotovil, da bi morali po odloku upoštevati tlorisne površine. To je bila dobra lekcija zame, saj glede na mojo odločitev bi lahko tudi materialno in kazensko odgovarjal,« je razložil.