S ponyji cikcakali na Vršič
Prvega tekmovanja Red Bull Goni Pony se je udeležilo 284 kolesarjev. S ponyjem in v oblačilih iz tistega časa so iz Kranjske Gore gonili na Vršič. Zabavno in težko.
Kranjska Gora – »Vršič 1611 m. n. v.« Ta tabla na vrhu najvišjega slovenskega cestnega prelaza je bila v soboto cilj 284 kolesarjem, med njimi je bilo petindvajset žensk, ki so se s ponyji nanj podali iz Kranjske Gore. V cilj jih je prišlo 246, za nekatere je bil izziv prehud ali pa njihovi ponyji niso zdržali. Zanimanje je preseglo pričakovanja organizatorjev.
Lov za ponyji, legendarnimi 20-palčnimi kolesi iz 60., 70. in 80. let prejšnjega stoletja, in oblačil iz tistega obdobja, se je začel že ob napovedi prve dirke Red Bull Goni Pony. »Doma nismo imeli nobenega ponyja več, poklical sem prijatelje in našel enega, ki je bil kolikor toliko dober. Seveda je bil obvezen servis, poskusil sem, ali delajo zavore, in potem na dirko. Predstavljala mi je izziv, nisem pa imel nobenih pričakovanj. Bilo je zabavno in težko. S kolesom brez prestav goniti na Vršič ni enostavno. Najhitreje gre v stoje in cikcak, nič ni narobe, če vmes kdaj stopiš tudi dol. Čas v bistvu niti ni bil tako slab,« je povedal Žiga Maretič, eden izmed udeležencev preizkušnje, ki je združila kolesarski klasiki: vzpon na Vršič in legendarna kolesa.
Časi najboljših so bili odlični. Najhitrejši je bil gorski kolesar, Jeseničan Lenart Noč, ki je za vzpon potreboval 47 minut in 47 sekund. To je čas, ki je boljši od 65 odstotkov udeležencev lanskega Juriša na Vršič s cestnimi kolesi. Med ženskami je bila prva na Vršiču Jasmina Jelovšek v uri, štirih minutah in devetnajstih sekundah. »Dolžina vzpona je 13,6 km, ko takole cikcakaš, kot smo danes mi, je kar nekaj daljši. Cikcakanje je bila najhitrejša opcija,« je povedal Lenart Noč. Za skoraj minuto in pol je prehitel Simona Novaka, tretji pa je bil Tomaž Dolar, ki je zaostal že dobri dve minuti. Tudi Jasmina Jelovšek je bila na ponyju prepričljivo najhitrejša. Dobrih osem minut je za njo zaostala Barbara Benedik, tretje uvrščeni Aleksandra Rusjan in Saša Obranovič pa še dobrih štirideset sekund več. Zadnji so bili na Vršiču po slabih dveh urah. Štel je tudi slog. Žirija je iskala najlepšega ponyja v kombinaciji z izvirno opravo njegovega uporabnika. Nagrado sta dobila Tanja Kranj in Nejc Perko.
In potem je bilo z Vršiča treba priti nazaj v dolino. To je bila za nekatere še bolj boleča izkušnja. Prihodnje leto pa morda znova, do takrat pa še leto dni časa za iskanje čim bolje ohranjenih ponijev.