Kruta resnica virtualnega sveta
Vse do srede avgusta si je v prostorih ljubljanske Moderne galerije mogoče ogledati pregledno razstavo Neue Slowenische Kunst (NSK) z naslovom Od Kapitala do kapitala. NSK je avantgardno umetniško gibanje, ki je izrazito zaznamovalo osemdeseta leta prejšnjega stoletja, med številnimi projekti pa je še posebej zanimiva ustanovitev države NSK iz leta 1992, ki se ponaša tudi s svojimi potnimi listi. Za 24 evrov ga je mogoče naročiti po spletu. Leta 2012 se je med drugim država NSK s tem projektom predstavila tudi v prestižnem newyorškem Muzeju moderne umetnosti (MOMA), kjer so tedaj odprli Urad za izdajo potnih listov države NSK.
Člani gibanja NSK so ugotovili, da današnji svet ni le vse bolj globalen, ampak tudi virtualen, njihov potni list pa je predvsem umetniški dogodek. Anekdote govorijo, da so po teh potnih listih povsem resno povpraševali iz nekaterih afriških držav, kjer so ljudje menili, da bodo na ta način najlažje prišli v obljubljeni raj z imenom Evropa.
NSK danes ni več nobena velika provokacija, ampak sestavni del novejše slovenske umetnostne zgodovine, njihove ideje pa so se očitno prijele tudi v širši evropski družbi. Maja letos je namreč Poljak Kamil Wrona na meji med Slovenijo in Hrvaško ustanovil svojo novo državo, imenovano kraljevina Enklava. Šlo je za najmanjšo državo v Evropi, saj je bila velika zgolj 100 kvadratnih metrov, ustanovitelj pa se je razglasil za kralja Enclava I. Njegova kraljevina je bila med Brezovico pri Metliki na slovenski in Brezovico Žumberačko na hrvaški strani. Kmalu po ustanovitvi jo je preselil na novo lokacijo ob srbsko-hrvaški meji. Kraljevina se na internetu ponaša s svojo zastavo, grbom in valuto (Dogecoin), državica pa ima pet uradnih jezikov – angleškega, poljskega, slovenskega, hrvaškega in kitajskega. Ustanovitelj je verjetno idejo dobil pri Čehu Vidu Jedlički, ki je aprila letos na meji med Hrvaško in Srbijo ustanovil Svobodno republiko Liberland, veliko sedem kvadratnih kilometrov in postavljeno na »nikogaršnji zemlji«, se pravi na območju, ki si ga lastita tako Srbija kot Hrvaška. Tudi na njihovi spletni strani je mogoče najti začasno ustavo, oddati prošnjo za državljanstvo in prispevati donacije. Ker so kriteriji za državljanstvo zelo ohlapni, naj bi zanj zaprosilo že okoli 250 tisoč ljudi.
Omenjene virtualne države v bistvu niso tako nedolžni pojavi in jih ni mogoče gledati le kot umetniške in duhovite družbene izzive. V ozadju teh akcij je mogoče razbrati kruto resnico današnje svetovne krize, ko se je na podoben način pretakal fiktivni kapital. Nekdanje zlate rezerve držav so že davna zgodovina, danes se denar pretaka po internetu in za njim že dolgo ne stojijo več zlate palice in trdne valute. Slovenci smo to najbolje spoznali pri dejavnostih naših tajkunov. Dobiček se žal ne ustvarja z marljivim in poštenim delom, ampak s premetenimi transakcijami in s prelivanjem finančnih sredstev v davčne oaze, ki se od kakšne države NSK, kraljevine Enklave ali Liberlanda ne razlikujejo prav veliko.