
Na motor le v prostem času
Večina motoristov motocikel uporablja le v prostem času, kar 85 odstotkov motoristov pa so med vožnjo v glavo že zadeli ptiči ali večji insekti, je pokazala študija Avto-moto zveze Slovenije.
Kranj – Motoristična sezona je že v polnem teku, kar se najbolje vidi ob koncih tedna, ko so ceste polne motoristov. Tudi študija Avto-moto zveze Slovenije (AMZS), ki so jo izvedli pred začetkom letošnje sezone, v njej pa je sodelovalo 1113 motoristov, je pokazala, da večina motoristov (70 odstotkov) uporablja motocikel samo v toplih mesecih, prvenstveno pa je namenjen preživljanju prostega časa, saj kar 68 odstotkov motoristov svojega jeklenega konjička ne uporablja za vsakodnevne opravke. Glavne ugotovitve študije tudi so, da motoristi za varnost in vidnost na cesti premalo poskrbijo, da vsakemu tretjemu motoristu hitrost in način vožnje v skupini pogosto ne ustrezata, da je problem mnogih motorističnih parov dremotnost sovoznika in da mora biti obraz med vožnjo pokrit, saj je kar 85 odstotkov motoristov že zadel ptič ali večji insekt.
»Še vedno se motocikel pretežno uporablja v moto sezoni za preživljanje popoldanskega prostega časa, za krajšanje konca tedna, dvo- do tridnevna potovanja, nekateri pa se odločijo tudi za daljše dopustniško potovanje. Približno polovica motoristov vožnjo kar dobro obvlada in jim različne situacije ne predstavljajo večjega izziva, druga polovica pa jemlje motocikel le kot način za pobeg iz vsakdana,« je rezultate študije komentiral Brane Legan, inštruktor varne vožnje v AMZS Center varne vožnje.
Mnogi motoristi so doživeli različne motoristične nezgode. 44 odstotkov jih je že zdrsnilo ali padlo po svoji krivdi, četrtini je že spustila ali počila pnevmatika, prav toliko jih je bilo z motociklom udeleženih v prometni nesreči. Vsakemu desetemu motoristu je med vožnjo že odpadel kos prtljage, veliko večino (85 odstotkov) pa je med vožnjo v glavo že zadel kakšen predmet, npr. ptič ali večji insekti. Približno tretjini se je že zgodilo, da je sopotnik med vožnjo zaspal. Čeprav so vožnje v skupini med motoristi precej priljubljene, pa jih dobra tretjina pravi, da je zanje tempo vožnje v skupini občasno ali pogosto prepočasen, za drugo tretjino je prehiter ali pa je skupina po njihovem občutku preveč strnjena.
Motoristi so na cesti slabo vidni in zaradi tega še bolj izpostavljeni nesrečam, kljub temu pa jih polovica vsaj občasno vozi brez dodatne motoristične opreme, dve tretjini pa ne uporabljata varnostnih dodatkov, ki bi jih na cesti naredili bolj vidne (npr. svetleči brezrokavnik), vsak peti motorist je že vozil pod vplivom alkohola. K varnosti motorista na cesti, je pokazala študija, pripomorejo tudi tečaji varne vožnje, saj kar 95 odstotkov motoristov, ki so že bili kdaj na tečaju varne vožnje za motoriste, ugotavlja, da jim je znanje, pridobljeno na tečaju, na cesti prišlo že zelo prav.