Optimizem, ki ga bremeni preteklost
In vendarle se (počasi) premika na bolje. Tako nekako bi lahko povzeli zbirne rezultate lanskega poslovanja gorenjskega in slovenskega gospodarstva, ki kažejo na okrevanje gospodarstva in vzbujajo optimizem. Slovenske gospodarske družbe so namreč lani poslovale bistveno bolje kot leto prej in najbolje v zadnjih šestih letih. Neto čisti dobiček je bil kar petkrat višji, z izgubo je poslovalo manj družb, produktivnost se je izboljšala, zadolženost se je znižala, delež prihodkov iz prodaje na tuje se je še povečal, brezposelnost se je zmanjšala ... Od dvanajstih statističnih regij jih je z neto dobičkom poslovalo deset, med njimi tudi Gorenjska, kjer so gospodarske družbe lani ustvarile 90 odstotkov več neto čistega dobička kot predlani in povečale izvoz za dobrih sedem odstotkov.
Optimizem vzbujajo tudi napovedi gospodarskih gibanj in nekateri drugi podatki. Po spomladanski napovedi urada za makroekonomske analize in razvoj naj bi letos dosegli 2,4-odstotno gospodarsko rast, v prihodnjih dveh letih pa naj bi se gibala okoli dveh odstotkov. Slovenija je na lestvici gospodarske konkurenčnosti švicarskega IMD v primerjavi z lani napredovala za šest mest, s 55. na 49. mesto (a še vedno je daleč od leta 2008, ko je zasedala 32. mesto). Na lestvici najboljših slovenskih podjetij, ki jo je pred dnevi objavil edini finančni časnik v Sloveniji, pri vrhu – razveseljivo – najdemo tri gorenjska podjetja: Interblock, LTH Castings in Filc, med najboljšimi pa tudi: Knauf Insulation, Domel, Acroni, Gorenjsko gradbeno družbo, ...
Suhoparni zbirni podatki za lani kažejo lepšo podobo, kot se je kazala po začetku finančne in gospodarske krize, a hkrati »skrivajo« žalostne zgodbe številnih propadlih podjetij in usod delavcev, ki so ostali brez dela in vira za preživljanje. Nekaj manj kot petina zaposlenih v gospodarstvu še vedno dela v družbah z izgubo in s tem v negotovosti. V slovenskem gospodarstvu je bilo lani sicer 7100 več zaposlenih kot leto prej, a število brezposelnih je za normalne razmere še vedno (pre)visoko. Gospodarsko okrevanje upočasnjujejo bremena preteklosti (padec vrednosti nepremičnin, oslabitve in odpisi finančnih bremen), ki naj bi po podatkih gospodarske zbornice lani predstavljala 2,5 milijarde evrov. Optimizem »motijo« tudi napovedi, da ob nezaceljenih ranah sedanje krize že nastaja nova kriza. Finančni in borzni baloni v ZDA so že tako napihnjeni, da je samo še vprašanje časa, kdaj bodo počili, ob »poku« pa bomo veter ali piš občutili tudi v Evropi in v Sloveniji.