V vetru dvignejo kajte
Kajtanje je relativno mlad šport, nad njim pa se navdušuje vedno več ljudi. Najbolj znano je po morju, kajtate pa lahko tudi na kopnem: na long boardu, mountain boardu, rolerjih, pozimi celo na smučeh ali deski. Ko zapiha, kajtarje lahko vidite tudi na Sorškem polju.
Škofja Loka – Sorško polje je za kajtarje zelo priljubljena lokacija, saj pogosto piha, poleg tega so tam asfaltirane in malo prometne ceste. Vse to so okoliščine, ki jih kajtarji izkoristijo za suhi trening, za pripravo na kajtarske užitke na vodi. Ta šport je neposredno odvisen od vetra. V zadnjem tednu ga je bilo dovolj in Domen Tominc, kajtarski inštruktor iz KiteSkul me je seznanil z osnovami kajtanja, ki je vedno bolj priljubljeno, tako med mladimi kot tudi med starejšimi. Je relativno mlad šport, ki je na popularnosti pridobil predvsem v zadnjih nekaj letih. »To je oblika rekreacije, ki je primerna za ljudi vseh starosti. Osnov se najprej naučite prav na kopnem, nato pa nadaljujete na vodi,« je povedal.
Na polju je kajtal na long boardu, daljši rolki, lahko bi uporabil tudi rolerje, če cesta ne bi bila asfaltirana, pa mountain board. Poleg tega je osnovna oprema še padalo manjše velikosti — kajt, krmilna palica in trapez. »Najprej se je treba naučiti osnov: kako upravljati padalo in kako izkoriščati moč vetra, šele nato se s pomočjo kajta začnemo premikati po podlagi. Naučiti se kajtati ni težko, ne moreš pa pričakovati, da boš kar stopil na desko, prijel padalo in se odpeljal. Tudi tukaj je potrebna vaja,« je pojasnil. Pri kajtanju dela celo telo, tako da je to dobra oblika rekreacije. Si v preži, padalo upravljaš z rokami. Potrebna je tudi koncentracija, motorika. Napredek je zelo hitro viden. »Večina se jih po enem tednu tečaja že samostojno vozi na vodi, na kopnem speljejo še hitreje. V primerjavi z jadranjem na deski se kajtanja naučimo hitreje in hitrejši je tudi napredek,« še pravi Domen Tominc, in dodaja, da te kajtanje, če ti je seveda všeč, hitro zasvoji: »Ker je zelo dinamičen šport, zaradi hitrega napredka in adrenalina.« S kajtom gre precej hitreje, kot če bi npr. rolali sami ali se vozili z long boardom.
Na vodi je adrenalina še precej več, saj lahko vključite tudi visoke skoke. Kajtanja na vodi, kjer stojimo na kajtarski deski, se učimo v nizki vodi, zato slovenska obala za to ni najbolj primerna. Slovenski ljubitelji kajtanja hodijo v Gradež v Italijo, če pa se odločijo kam dlje, so pogosta izbira Neretva, Grčija, Egipt, Sardinija, trenutno najbolj vroča destinacija pa je Brazilija. »Kajtanje je lahko odlična popestritev dopusta. Namesto dolgočasnega poležavanja na plaži izkoristite veter in se prepustite užitkom, ki jih nudi ta šport,« je zaključil.