Število zaprtih še narašča
V dvajsetih letih se je povprečno število zaprtih oseb v slovenskih zaporih podvojilo.
Ljubljana – Generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj je v torek ob predstavitvi letnega poročila za 2014 poudaril, da je zaskrbljujoč podatek, da se je povprečno število zaprtih oseb od ustanovitve uprave pred 20 leti skoraj podvojilo. Če je bilo leta 1995 na dan povprečno zaprtih 772 oseb, jih je bilo lani že 1511, ob tem pa je število zaposlenih javnih uslužbencev ostalo na enaki ravni; pred dvajsetimi leti so imeli zaposlenih 855 javnih uslužbencev, lani pa 832. Za delovanje zaporov sta bili lani pomembni tudi razveljavitev ureditve uklonilnega zapora ter ustanovitev enovitega Javnega gospodarskega zavoda Rinka.
Podržaj sicer ugotavlja, da so bile v preteklem letu v slovenskih zaporih zagotovljene stabilne varnostne razmere in kvalitetna obravnava zaprtih oseb. Lani niso obravnavali nobenega primera bega iz zaprtega dela zavoda in nobenega primera samomora, kar je po njegovih besedah glede na naraščajoče število zaprtih oseb ter siceršnjo kadrovsko in materialno stisko slovenskega zaporskega sistema spodbuden podatek.
Samo lani se je povprečno dnevno število zaprtih oseb v primerjavi z letom 2013 povečalo za 81. Povečanje je zaznano predvsem pri kategoriji obsojencev, saj so lani na novo sprejeli 1711 obsojencev, v letu 2013 pa 1172. V povprečju se je tako prenapolnjenost zaporov zvišala z dobrih 110 odstotkov v letu 2013 na slabih 117 odstotkov v letu 2014, strošek oskrbnega dne za zaprto osebo pa se je v minulem letu povišal za skoraj pet odstotkov na 61 evrov. Število zaposlenih se je zmanjšalo za deset javnih uslužbencev.