Likovni kritik Zoran Medved in umetniški vodja Galerije Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost Marko Arnež med ogledom razstave Marka Jakšeta / Foto: GPN (Boštjan Gunčar)

Korak v sliko, v vesolje

V Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost je na ogled obsežna razstava del letošnjega nagrajenca Prešernovega sklada, akademskega slikarja Marka Jakšeta, ki jo že zdaj brez dvoma lahko označimo za letošnji galerijski vrhunec na Gorenjskem.

Kranj – Razlogov za tako razmišljanje je več. Akademski slikar Marko Jakše v slovenskem prostoru velja za dokaj kontroverznega avtorja, ki predvsem v zadnjih letih ne razstavlja vselej in povsod. Neredko se odprtja razstave sploh ne udeleži. V Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost pa se zgolj tri mesece po podelitvi nagrade Prešernovega sklada in prvič samostojno na Gorenjskem predstavlja z obsežnim likovnim opusom. In ne nazadnje – pravzaprav pa najprej – gre za izjemen prikaz dela slikarja, ki s svojo nevsakdanjo likovno govorico gledalca nikakor ne pusti hladnega. Prav tako njegov slikarski opus tudi po mnenju umetnostne stroke velja za izstopajočega.

Marko Jakše se je rodil leta 1959 v Ljubljani, leta 1987 je končal ljubljansko Akademijo za likovno umetnost, od takrat živi in deluje kot svobodni umetnik. Razstavljal je na nizu samostojnih in skupinskih razstav doma in v tujini, za svoje delo je prejel tudi več domačih in mednarodnih priznanj ter nagrad. Nagrado Prešernovega sklada je prejel za razstavo Rožnati dim, ki je bila maja 2013 na Gospodarskem razstavišču.

V galerijskih prostorih Pavšlarjeve hiše je v vseh treh nadstropjih razstavljenih 77 del različnih formatov in tehnik, pri katerih je avtor uporabljal zelo raznorodne materiale. Dela je v zelo razgiban galerijski prostor s pretanjeno natančnostjo postavila umetnikova sestra Iša Jakše, zaradi prostorske specifike pa manjka nekaj del ekstremno velikega formata. Ta so predstavljena v filmu Matjaža Žbontarja, ki je prav tako na ogled v galeriji.

»Slikar je slika in slika je slikar,« o brezčasnosti slik Marka Jakšeta, enega naših najbolj izrazitih, prepoznavnih, avtentičnih, samosvojih slikarjev figuralikov, razmišlja umetniški vodja galerije Marko Arnež, zadovoljen, da mu je v Kranj uspelo privabiti aktualnega nagrajenca. Potovanje po razstavi se v pritličju začne z velikimi formati. Motivno nasičene slikarske ploskve nas vabijo v slikarjev notranji svet. Množica informacij, s katerimi se srečujemo v tem slikarjevem čustvenem mentalnem svetu, nas umešča v nek irealen prostor, v katerem pa se hkrati srečujemo z neko živo materijo, nekoliko drugačnim živalskim in rastlinskim svetom. Jakšetove fantastične podobe so neverjetne, vendarle pa se zazdi, kot da so tu nekje, v sobi našega doma, v nekakšni arhaični pokrajini ali pa nekje tam daleč na obzorju.

»Ko vstopimo v prostor, vstopimo v sliko. Prostor so slike in slike so prostor,« je v nagovoru na odprtju razstave razmišljal poznavalec Jakšetove umetnosti likovni kritik Andrej Medved: »Hkrati pa je tu občutek, da se taisti prostor s sliko tudi zapira.« Da njegove slike niso realizem, ampak je v njih mnogo več magičnega realizma, simbolike. »Jakše v slikarstvo uvaja neko sladko krutost, ki je na meji užitka in smrti.« Marko Jakše je izjemno plodovit umetnik – če le more, slika. Znova in znova, vsak čas in to na karkoli: platno, papir, karton, lesonitno ploščo ali pa na različne vrste tekstila, cerado, celo preprogo; motiv podlage uvede v sliko kot tako.

Razstave slik Marka Jakšeta, ki bo na ogled do druge polovice junija, vsekakor ne gre zamuditi. Nedvomno gre za enega najpomembnejših slovenskih umetnikov našega časa. Ali kot je dr. Ferdinand Šerbelj zapisal v obrazložitvi k nagradi Prešernovega sklada, Jakše sodi med redke umetnike, ki izpolnjujejo dva temeljna pogoja za prepričljivo umetniško poslanstvo: zna in ima kaj povedati. Zato je njegov slikarski opus v likovnem prostoru našega časa opazen in tehten prispevek k naši umetnostni samozavesti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 9. julij 2020 / 15:37

Lubadarja manj, a še vedno veliko

V gozdovih na Zgornjem Gorenjskem je letos manj lubadarja kot lani, a še vedno zelo veliko. Lastniki naj gozdove pregledujejo najmanj dvakrat na mesec.

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 7. julij 2015 / 22:20

Zagorelo v gospodarskem poslopju v Kranju

Kranj – Nekaj po 17. uri je zagorelo v gospodarskem poslopju na Škofjeloški cesti v Kranju. Kot so zapisali na Policijski upravi Kranj, gre za večji požar v objektu, v katerem so bile živali in del...

Kranj / torek, 7. julij 2015 / 14:17

Zaključek akcije Družinsko branje

Kranj – Mestna knjižnica Kranj danes popoldne na dvorišču Gradu Khislstein pripravlja zaključek akcije Družinsko branje. Otroke bodo pričakali pravljični junaki, ogledali si bodo animacijsko predst...

Kronika / torek, 7. julij 2015 / 14:15

V gorah osem intervencij

Kranj – Ekipa za helikoptersko reševanje v gorah in policist gorske enote so zadnji konec tedna kar osemkrat poleteli v pomoč obiskovalcem gora, ki so se v težavah znašli iz različnih razlogov. V s...

Kronika / torek, 7. julij 2015 / 14:15

Policisti iščejo udeleženca nesreče

Kranjska Gora – Kranjskogorski policisti iščejo neznanega voznika temnega avtomobila, verjetno temno modre ali črne barve, ki je soboto okoli 9.30 na Petacovem mostu čez reko Pišnico rahlo trčil s...

Razvedrilo / torek, 7. julij 2015 / 14:11

V mestu bo vroče

Še ves teden bo Kranj utripal v poletnih ritmih sedmega SubArt Festivala.