
Vlada spet v polni sestavi
Po izvolitvi novih ministric Maje Makovec Brenčič in Andreje Katič se je delež žensk v vladi Mira Cerarja povečal na polovico.
Imenovali novi ministrici
Državni zbor je v sredo po pričakovanjih imenoval novi ministrici, ki bosta po odhodu obrambnega ministra Janka Vebra ter dveh ministric za izobraževanje Stanke Setnikar Cankar in Klavdije Markež zapolnili nastalo vrzel v vladi Mira Cerarja. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport je postala Maja Makovec Brenčič, ki jo je predlagal DeSUS, ministrica za obrambo pa Andreja Katič iz vrst SD. Katičeva je po izvolitvi napovedala, da se bo najprej zavzela za zaustavitev trenda zmanjševanja sredstev obrambnemu sistemu, lotila pa se bo tudi reševanja kadrovskih težav in priprave strateških dokumentov. Kadrovskih menjav ne načrtuje, še vedno pa pričakuje odstopno izjavo direktorja Obveščevalno-varnostne službe ministrstva Gorazda Rednaka. Po besedah nove ministrice Makovec Brenčičeve jo na področju izobraževanja čaka več izzivov: na področju visokega šolstva zakonodajni izzivi, na področju srednjega šolstva pogled na mrežo šol, na osnovnošolskem pa pogled na eksterno preverjanje znanja. Predsednik vlade Miro Cerar je v predstavitvi svojega predloga poudaril, da gre za izkušeni kandidatki. Pri Katičevi je omenil njene izkušnje vodenja in organizacije, pri Makovec Brenčičevi pa sodelovanje v številnih univerzitetnih organih. V Cerarjevi vladi sedaj ženske zasedajo že polovico ministrskih mest.
Fišer ne vidi potrebe za odstop
Generalni državni tožilec Zvonko Fišer se je ta teden na novinarski konferenci odzval na očitke Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) o koruptivnem ravnanju pri imenovanja Boštjana Škrleca za generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva, zaradi katerih minister za pravosodje Goran Klemenčič od državnotožilskega sveta zahteva pripravo poročila o zatrjevanih kršitvah. Fišer je prepričan, da je pri imenovanju Škrleca ravnal zakonito in v želji, da bi vrhovno tožilstvo čim prej dobilo generalnega direktorja. Po njegovi razlagi je predlog podal na podlagi tedanjega razumevanja in razlage zakona o državnem tožilstvu, ki je bil v tem delu nov in prakse za imenovanje generalnega direktorja tožilstva še ni bilo. Kritičen je bil do dela KPK in njenih postopkov, saj po njegovem KPK deluje po »nenormalnem in nelegitimnem sistemu odločanja«, v tem pa vidi »dolgo roko politike«, ki načrtno ne naredi ničesar, da lahko KPK pa izrablja za diskreditacije. Glede pozivov k odstopu pa je dejal, da trenutno potrebe za to ne vidi. Zoper poročilo KPK je sicer na upravno sodišče vložil tožbo, ker mu ni bila dana možnost, da se izreče o zaključnih ugotovitvah in sodeluje v postopku.
Massi bo zunanji sodelavec reprezentanc
Dobra novica iz športnih logov: vodja ekipe Tine Maze Andrea Massi je sprejel ponudbo in bo v naslednji sezoni, v kateri najboljša slovenska smučarka ne bo tekmovala, sodeloval s slovenskimi smučarskimi reprezentancami kot zunanji strokovni sodelavec in supervizor za programe alpskega smučanja, je ta teden sporočil predsednik alpskega odbora in zbora Iztok Klančnik. Massijeve naloge bodo povezane tudi z usposabljanjem moških in ženskih reprezentanc za svetovni in evropski pokal, sodeloval bo pri izvajanju strokovnih programov, pripravi kondicijskih treningov, metodologiji dela, deloval pa bo tudi kot mentor trenerjem. »Moje izkušnje bodo ostale vaši domovini in ne bodo šle kašni drugi reprezentanci. V tem času pa bom pomagal tudi Tini, saj bo kljub premoru imela sestavljen program dela tako glede kondicije in smučanja. Zanjo bi bilo zelo travmatično, če bi v tem obdobju popolnoma prenehala,« je ob tem dejal Goričan.
Požar v Mercatorjevem skladišču
V torkovem požaru, ki je uničil Mercatorjevo glavno skladišče za osrednjo Slovenijo za sveži program, zelenjavo, sadje in meso na Hladilniški poti v Ljubljani, je umrl delavec zunanjega podjetja, ki je na skladišču opravljalo vzdrževalna dela. Ob izbruhu požara je bilo v objektu okoli 150 zaposlenih v Mercatorju, nihče od njih ni bil poškodovan. Zagorelo je v skladiščnih prostorih s skupno površino dobrih 13.000 kvadratnih metrov, ki so bili namenjeni skladiščenju izdelkov svežega programa. Iz Mercatorja, ki je zaradi požara zamaknil objavo poslovnih rezultatov v prvem četrtletju, so sporočili, da so imeli skladiščne prostore in blago ustrezno zavarovane. Iz pogorelega skladišča so sicer oskrbovali svoje trgovine v osrednji in zahodni Sloveniji, kljub uničenju vseh zalog pa požar na njihovo delovanje ne bo pomembneje vplival.