
Motoristi razveselili 'sončke'
V Tržiču je v soboto potekal humanitarni Gold Wing+21 dan, dogodek, namenjen osebam s posebnimi potrebami.
Tržič – V soboto je v starem mestnem jedru Tržiča potekal poseben Tržni dan, saj so ga združili s humanitarnim dogodkom, imenovanim Gold Wing+21 dan, ki ga je Zveza Gold Wing Slovenije skupaj s tržiško občino in mestno kavarno priredila za osebe s posebnimi potrebami. Zanje so pripravili pester glasbeni in plesni program, s plesnimi točkami pa so se predstavili tudi uporabniki tržiške enote Varstveno delovnega centra Kranj (VDC) in folklorna skupina Društva Sožitje Kranj. Prav njim je bil dogodek v prvi vrsti tudi namenjen, sicer pa se ga je udeležilo še okoli 130 oseb s posebnimi potrebami iz vse Slovenije, med njimi tudi člani društva Downov sindrom Slovenija. Zanje so pripravili tudi različne delavnice, člani Zveze Gold Wing pa so vse želje vožnje z motorjem popeljali po Tržiču in tako marsikomu uresničili skrito željo.
»Prvič sem se peljal s takim motorjem. Super je bilo. Strah me ni bilo, z menoj je Bog. Na prireditvi sem tudi plesal pod vodstvom Jureta Markiča. Takih dogodkov bi moralo biti še več,« je z navdušenjem pripovedoval Jani Moškon, uporabnik tržiške enote VDC Kranj. Kot je pojasnila njena vodja Ana Gračnar, je vseh petnajst njihovih uporabnikov dogodek težko pričakovalo: »Zelo smo veseli, da ga je letos gostil prav Tržič, saj imajo redko priložnost doživeti kaj takega.« Dogodek so v mestu pod Karavankami izpeljali na pobudo županove soproge Janje Sajovic, ki tudi sama precej časa namenja ljudem s posebnimi potrebami.
Gold Wing zveza Slovenije je Gold Wing+21 dan letos priredila tretjič, prvi dve leti je potekal v Predosljah. Sprva je bil namenjen otrokom z Downovim sindromom (ali trisomijo 21. kromosoma, od tod tudi ime prireditve), nato pa so ga razširili na vse osebe s posebnimi potrebami. »Motoriste mnogi še vedno povezujejo z nečim negativnim, s posedanjem po lokalih in podobno, zato smo začeli razmišljati, komu bi z motorji lahko naredili veselje,« se spominja predsednik zveze Marko Lovšin, ideja za organizacijo takih dogodkov pa se mu je porodila v pogovoru s sosedo Katjo Vadnal, predsednico Zveze Sožitje, ki povezuje društva za pomoč osebam z motnjami v duševnem razvoju. Srečali smo jo tudi na sobotni prireditvi v Tržiču. »Osebe z motnjami v duševnem razvoju so v naši družbi še vedno prevečkrat spregledane, zato so tovrstni dogodki še toliko bolj dragoceni. Najlažje je dati denar, veliko težje jim je ponuditi čas in primeren program,« je poudarila Vadnalova.