Družinski zdravniki ne bodo več urgentni
Družinskim zdravnikom ob rednem delu v ambulanti ne bo več treba opravljati intervencij na terenu. Po novem bodo urgentne ekipe na teren pošiljali iz dveh dispečerskih centrov.
Ministrstvo za zdravje je pripravilo predlog nove organiziranosti službe nujne medicinske pomoči, ki naj bi v celoti začela delovati v začetku leta 2019.
Nujna medicinska pomoč je sedaj v Sloveniji organizirana v vseh večjih krajih, ločeno v zdravstvenih domovih in na sprejemnih oddelkih bolnišnic. Slabosti sedanjega sistema so, poudarjajo na ministrstvu, da je sistem razdrobljen, nepovezan, ni enotne dispečerske službe na nacionalnem nivoju. Učinkovitost ovira tudi sočasno delo zdravnikov družinske medicine v službi nujne medicinske pomoči in v ambulanti družinske medicine.
Po novem bo nujno medicinsko pomoč neprekinjeno izvajalo dvanajst urgentnih centrov in osemnajst satelitskih urgentnih centrov. Na terenu bodo na voljo nujna reševalna vozila ter reanimobili in predvidevajo, da bo po Sloveniji delovalo šestdeset nujnih reševalnih vozil ter 35 reanimobilov. Novost bosta dva dispečerska centra, v Mariboru in Ljubljani (ter obstoječi "satelitski" v Izoli), ki bosta glede na klice na številko 112 razporejala mobilne enote in reanimobile po terenu. Nov bo še sistem prvih posredovalcev – prostovoljcev, ki lahko prvi priskočijo na pomoč, to naj bi bili predvsem gasilci in gorski reševalci.
Na ministrstvu poudarjajo, da bo po novem celoten sistem, od prvih ukrepov na terenu do hospitalizacije pacienta, predstavljal enotno, kontinuirano obravnavo (potencialno) kritično bolnega oziroma poškodovanega. Novi sistem prinaša ločitev istočasnega dela družinske in urgentne medicine. Družinskim zdravnikom torej ne bo več treba opravljati intervencij na terenu ob rednem ambulantnem delu. To bo razbremenilo družinske zdravnike v rednem delovnem času. "Hkratno izvajanje nujnih intervencij in rednega ambulantnega dela je namreč v preteklosti povzročilo dogodke, ki so bili odmevni tudi v javnosti," so poudarili na ministrstvu.
Pacienti bodo v novem sistemu obravnavani glede na stopnjo ogroženosti: najprej tisti, ki pomoč najprej potrebuje, ne glede na vrstni red prihoda. Z novim sistemom bodo standardi nujne medicinske pomoči popolnoma enaki za vse prebivalce v Sloveniji, poudarjajo snovalci pravilnika.
Še do 22. maja poteka javna razprava o predlogu pravilnika, ministrstvo pa pričakuje pisne pripombe na predlog pravilnika. Po preučitvi le-teh bo znano, kako bo tudi na Gorenjskem organizirana ta pomoč. Med predlogi za dopolnitev je tudi organizacija "satelita" jeseniškega urgentnega centra na Bledu.