Minerali tudi zdravijo
Ob letošnjih mednarodnih dnevih mineralov, fosilov in okolja je zaživel ves Tržič, so zadovoljno ugotavljali v turističnem društvu.
Tržič – Tradicionalni, že 43. Mednarodni dnevi mineralov, fosilov in okolja (Minfos) so minuli konec tedna v Dvorano tržiških olimpijcev znova privabili številne obiskovalce, ki so uživali v pestrosti barv in oblik najrazličnejših kamenin. Razstavo Turistično društvo Tržič (TD) prireja skupaj z Društvom prijateljev mineralov in fosilov Slovenije, ki skrbi za strokovni del, letos pa so predstavili geološko bogastvo Kobanskega, Slovenskih Goric in Prekmurja ter izpostavili edino nahajališče zlata v Sloveniji, ki so ga v majhnih vzorcih našli na bregovih Drave in Mure.
Tudi letos je bila ljubiteljem naravne dediščine na voljo pestra ponudba neobdelanih in obdelanih mineralov, fosilov, dragih kamnov in nakita z vsega sveta. Na prireditvi je sodelovalo okoli 70 razstavljavcev iz štirinajstih držav. Cene razstavljenih primerkov so se gibale od nekaj do več tisoč evrov. Med dražjimi so bili smaragdi, rubini in safirji ter ostanki meteoritov z vsega sveta, med katerimi je bil tudi kolumbijanit za trinajst tisoč evrov. Ljubljančakna Maja Pirc, ki izvira iz Dovžanove soteske, je domov odšla z libijskim zlatim tektitom, ostankom meteorita, za katerega je odštela dobrih 50 evrov. »Tale bo za darilo, sama ga že nosim dobra dva tedna in res dobro vpliva na počutje, saj v človekovo energetsko polje pritegne zlato svetlobo,« je pojasnila Pirčeva, ki jo že vrsto leto zanimajo vplivi kamenin na človekovo počutje. Podobno velja za Kranjčanko Zdenko Eržen, ki je redna obiskovalka Minfosa: »Že petnajst let zbiram minerale, imam jih za zdravljenje in meditacijo. Kupila sem labradorit za 32 evrov ter citrin in sugelit, ki sta stala po pet evrov. Ponudba bi bila lahko še boljša, cene pa dostopnejše, da jih ne bi bilo treba zbijati.«
Organizatorji so bili zelo veseli, da je bilo med obiskovalci veliko mladih in organiziranih šolskih skupin, ki so lahko sodelovali tudi v dvanajstih izobraževalno-ustvarjalnih delavnicah. Tudi letos je bilo veliko zanimanja za vodene oglede Dovžanove soteske, svoja vrata so ponovno odprli muzeji in galerije, sicer pa je vzporedno s 43. Minfosom v tržiški občini potekalo še nekaj drugih odmevnih prireditev. »Končno je cel Tržič bolj zadihal z Minfosom,« je bil zadovoljen predsednik TD Peter Miklič.