Očita jim nezakonito delo v procesu Patria
V četrtek je na kranjskem okrožnem sodišču stekla obravnava odškodninske tožbe, ki jo je predsednik SDS in nekdanji predsednik vlade Janez Janša vložil zoper državo in zoper nekdanjo tožilko ter sodnike, ki so sodili v zadevi Patria.
Kranj – Janez Janša nekdanji tožilki Branki Zobec Hrastar in sodnikom Barbari Klanjšek, Milanu Štruklju, Vesni Žalik in Branku Masleši očita nezakonito delo v procesu Patria, kjer po njegovem ni šlo za sojenje, temveč za politični obračun in politično eksekucijo. »Z zlorabo vseh inštrumentov pravne države so ti konkretni posamezniki spremenili tok politične zgodovine v Sloveniji,« je poudaril Janša, ki zahteva 900.000 evrov odškodnine. »Ta znesek je simboličen, škoda, ki je bila povzročena, se meri v milijardah,« je dodal Janša. Prepričan je, da bi morali odgovornost nositi omenjeni posamezniki, namesto da plačilo odškodnine prelagajo na državo.
Zadeva Patria se je sicer končala iz formalnopravnih razlogov, saj je postopek zastaral, Janša pa velja za nedolžnega. Pooblaščenci toženih so ob tem opozorili, da je v primeru sodne zmote odgovorna država in da napačna materialnopravna odločitev ne more pomeniti odškodninske odgovornosti sodnikov. »Sodniki imajo po ustavi za odločanje imuniteto, saj bi bilo v nasprotnem primeru nemogoče zagotovili neodvisnost sodstva, kar pa je temelj pravne države,« je poudaril pooblaščenec treh toženih Emil Zakonjšek.
Miha Kunič, pooblaščenec nekdanje tožilke Branke Zobec Hrastar, pa Janševo tožbo razume kot poskus pritiska na delovanje sodišč. Pojasnil je, da se je njegova stranka večkrat skušala iz zadeve izločiti, za kar obstajajo listinski dokazi. »A takratna generalna državna tožilka je njen predlog zavrnila. To dokazuje, da moja stranka ni delovala politično in ni imela slabih namenov, temveč je delovala izključno po stroki. Tudi notranji nadzor na tožilstvu je pokazal, da ni naredila nobene napake,« je pojasnil Kunič. »Pravnih argumentov za uspešno tožbo za mojo klientko – in predvidevam, da tudi za sodnike – ni. Kar se tiče države, mora plačati odškodnino, saj je bil Janša neupravičeno na prestajanju kazni, zato je potrebna le odločitev glede višine odškodnine,« je še dodal Kunič.
Po vpogledu v listinske dokaze je sodnica Tanja Bizjak ocenila, da je zadeva glede tožbe zoper pet toženih posameznikov zrela za odločitev, zato bo izdala delno pisno odločbo. Pred tem je zavrnila dokazne predloge po zaslišanju nekaterih prič in tudi predlog tožeče stranke za prekinitev postopka, da bi se pred ustavnim sodiščem začel postopek glede protiustavne pravne praznine glede neposredne odgovornosti sodnika in tožilca. Glede nadaljevanja obravnave odškodninske tožbe proti državi pa bo sodnica počakala na pravnomočnost njene delne pisne odločbe, pri čemer računa, da bodo do pravnomočnosti prišli v približno pol leta.
Višja državna odvetnica Jasna Lovrec je po tem pojasnila, da temelja odškodninske tožbe po 30. členu ustave, ki določa pravico do rehabilitacije in odškodnine, ne prereka, prereka pa temelj po 26. členu ustave, ki govori o pravici do povračila škode. Sodišče bo tako moralo v nadaljevanju postopka razmejiti zatrjevano škodo.