
Iz preteklosti v prihodnost
Še pogled k sosedom v kanalski dolini v Italiji. V Beneški palači v Naborjetu/ Malborghetto bodo jutri ob 18. uri odprli razstavo Kulturna in naravna dediščina Gornjesavske doline. Pripravil jo je Gornjesavski muzej Jesenice. Vabljeni k ogledu!
Osrednja prireditev koroških Slovencev v spomin na 70. obletnico konca druge svetovne vojne, na poraz nacizma in na vrnitev slovenskih družin iz izgnanstva je bila v nedeljo v Domu glasbe v Celovcu. Na njej so imeli glavno besedo mladi. V spomin na ta dogodek so bile ali še bodo na dvojezičnem delu Koroške še nekatere prireditve. Tako sta v začetku tedna v Domu prosvete v Tinjah/Tainach škofjeloški rojakinji Majda Starman in Ivanka Kronawetter - Starman pripovedovali zgodbe slovenskih beguncev v koroških taboriščih med letoma 1945 in 1955, ki jih je doživljala njihova družina ali druge družine, ki so zaradi strahu pred novo oblastjo v Jugoslaviji bežale na Koroško. Za nekatere je postala Koroška drugi dom, večina pa jih je odšla na drugo stran Atlantskega oceana, še posebej v Argentino.
Danes, 8. maja, na dan, ko so partizani osvobodili Celovec (bohinjski rojak in prvi predsednik parlamenta v samostojni Sloveniji dr. France Bučar je bil med prvimi partizani v Celovcu – op. J. K.), bosta na Koroškem obletnici konca druge svetovne vojne posvečeni dve prireditvi. Prva bo ob devetih dopoldne v Celovcu. Društvo Memorial Kaernten – Koroška bo na pročelju celovškega gradu na Burggasse/Grajska ulica 8 v središču mesta, kjer je bilo med drugo svetovno vojno poveljstvo Gestapa za Koroško in tudi Gorenjsko, odkrilo spominsko ploščo žrtvam te nacistične policije. Udeležbo so napovedali pomembni koroški politiki, med njimi tudi deželni glavar dr. Peter Kaiser. Podobno ploščo so pred leti že odkrili pred poslopjem deželnega sodišča v Celovcu, kjer so med vojno potekali sodni procesi zoper slovenske rodoljube. Predsednik društva Memorial Kaernten – Koroška je slovenski koroški časnikar Franc Wakounig. Popoldne ob treh pa bo v Domu prosvete Sodalitas v Tinjah pogovor z naslovom »Spomin in vizija – med preteklostjo in prihodnostjo«. Na pogovoru bodo sodelovali mladi zgodovinarji, znanstveniki in raziskovalci, vodil pa ga bo komunikolog mag. Daniel Wutti. Zlasti mladi poudarjajo, da prihaja čas razmisleka o prihodnosti in realnega, neobremenjenega spomina na preteklost. Nič nenavadnega ni, če Slovenci edini v Avstriji obujajo spomin na konec vojne in na zmago nad nacizmom. Edini so se mu organizirano uprli in s tem bistveno prispevali k nastanku sedanje Republike Avstrije in k podpisu Avstrijske državne pogodbe 15. maja leta 1955, ki v 7. členu tudi zaradi tega upora jamči pravice slovenski narodni skupnosti.