
Dražgošani širijo svoj navdih
Z igro Kje je meja?, ki jo bodo premierno uprizorili ta petek, nameravajo dražgoški igralci gostovati predvsem v krajih, kjer je kulturno življenje zamrlo.
Dražgoše – V Dražgošah letos praznujejo več pomembnih obletnic. Mineva leto dni od združitve kulture in turizma pod okriljem enega društva, deset let od oživitve kulturnega udejstvovanja v vasi in približno stoletje od kulturnega razcveta na pobočju pod dražgoško goro. Z željo počastiti vse tri obletnice so v Kulturnem turističnem društvu Dražgoše (KTD) zasnovali projekt '1, 10, 100 – Kje je meja?'. Njegov osrednji del je kratka veseloigra v dražgoškem narečju z naslovom Kje je meja?, ki jo bodo v gledališču Za plotom premierno uprizorili v petek ob 20. uri, dogodek pa popestrili s pregledom zgodovine kulturnega življenja v njihovi vasi. Igro, ki se nanaša na spor dveh gospodarjev za košček zemlje, bo pet igralcev dan kasneje ob isti uri tudi ponovilo, s tem pa se bo njihov projekt dejansko šele začel …
»V osmih letih smo uprizorili štiri velike gledališke predstave na prostem, ki si jih je v našem gledališču Za plotom v Dražgošah skupaj ogledalo več kot pet tisoč ljudi. Igre so močno popestrile dogajanje v vasi in nas povezale, dokazali smo, da z razmeroma majhnimi sredstvi zmoremo veliko in se v marsičem lahko kosamo z gledališči z veliko daljšo tradicijo. Letos, v letu obletnic, smo se odločili, da to sporočilo ponesemo tudi v druge kraje, predvsem tja, kjer je kulturno življenje v minulih desetletjih izumrlo, da jim morda povrnemo navdih, hkrati pa uresničujemo svoje novo poslanstvo – združevati kulturo in turizem,« je napovedal predsednik KTD in režiser igre Rok Pintar.
Polurna veseloigra je po Pintarjevih besedah primerna za vse generacije in zaradi enostavnih scenskih elementov tudi za vsa prizorišča – od navadnega dvorišča do travnika, zato lahko z njo potujejo tudi v kraje, kjer gledališke predstave še nikoli ni bilo ... »Po dvodnevni uvodni prireditvi v Dražgošah bomo z igro potovali iz kraja v kraj in po predhodni napovedi na določenem mestu predstavo odigrali brez vstopnine, izključno za prostovoljne prispevke. Ob tem bomo na kratko predstavili naš kraj in morda ponudili nekaj naših lokalnih rokodelskih in drugih izdelkov,« je pojasnil Pintar. Glavni namen projekta, v katerem sodeluje več kot 50 domačinov, je namreč spodbuditi druge kraje k oživitvi kulturnega delovanja, obenem pa gledalce od drugod povabiti v Dražgoše. Zanje prav ta čas pripravljajo tudi krajši predstavitveni film s pregledom zgodovine vasi.