Ingo Appe, župan občine Borovlje, ki je središče in največje mesto v Rožu in v okrožju Celovec-dežela

Prijazni do občanov in narave

Župan občine Borovlje Ingo Appe je začel marca svoj tretji mandat. Zadnja dva sta bila uspešna. Takšen mora biti tudi tretji, je povedal v pogovoru za Gorenjski glas in se pohvalil, da so bili v mestni in občinski svet izvoljeni tudi trije Slovenci.

Zaščitni znak Borovelj je puškarstvo. Že leta 1620 je dobil tamkajšnji puškarski ceh svoj pečat. Sprva so izdelovali samo vojaško orožje, v drugi polovici 19. stoletja pa so izdelali prve lovske puške, ki so dosegle svetovno slavo. Boroveljsko puškarstvo je na Unescovem seznamu varovane nematerialne in kulturne dediščine. Od leta 1878 naprej deluje v Borovljah puškarska šola, ki je predhodnica današnje mednarodne Višje tehniške šole za puškarje, graverje, zlatarje in oblikovalce.

Gospod Appe, najprej čestitke za ponovno izvolitev za župana. Tako kot zadnjih nekaj let se tudi letos pogovarjava pred prvim majem, ko odprete svojo največjo turistično znamenitost sotesko Čepo/Tsche­ppaschlucht, ki ji mnogi rečejo kar Koroški Veliki kanjon. Je soteska pripravljena na obiskovalce?

»Je. Odprli jo bomo v soboto, 2. maja. Za razliko od lani smo imeli letos manj problemov pri odpravljanju škode, ki jo vsako leto povzroči zima z visoko in deročo vodo, podrtim drevjem in snežnimi ter skalnimi plazovi. Lani je bila škoda res velika. Stroški obnove so bili veliki. Odprava posledic zime je odprtje zavlekla za tri tedne, kar je povzročilo dodaten izpad dohodka. Letos teh težav na srečo ni bilo.«

Katere naloge čakajo občino v tem mandatu?

»V zadnjih šestih letih smo veliko vlagali in končali z največjimi naložbami v športno dvorano, v nov vrtec in v obnovo šole. Zaradi tega je življenje naših občanov kakovostnejše in prijaznejše. Ker je država sprejela nove predpise za olajševanje življenja osebam, ki imajo zaradi gibalnih težav omejen dostop do raznih ustanov in delov občine, moramo poskrbeti zanje. Stroški ne bodo majhni.«

Ste kot obmejna občina vključeni v čezmejne projekte?

»Uspešno smo končali projekt razvoja mest in marketinških poti, v katerega sta bili s slovenske strani vključeni občini Velenje in Kranjska Gora. Tudi v prihodnje se bomo skupaj s Slovenijo vključevali v take projekte, če bodo možnosti za to.«

Obiskovalcu Borovelj ni težko opaziti velike skrbi za okolje in varovanje narave. Dimnikov skoraj ni opaziti.

»Varovanje okolja je naša velika skrb. Trudimo se zanj. V sistem daljinskega ogrevanja, za katerega skrbi energetsko podjetje Kelag, so vključene vse javne ustanove in nad 600 gospodinjstev. Ljudje uporabljajo sodobne načine ogrevanja, od pelet do solarnih elementov, toplotnih črpalk in pridobivanja energije iz zemlje. Uporabnikov kurilnega olja je vedno manj, premoga pa že nekaj časa ne uporabljamo več. Vsak varčuje po svojih zmožnostih. Podjetje Glock že samega sebe oskrbuje z energijo.«

Kako poteka prostorsko na­črtovanje? Ali občina pri tem sodeluje s podjetji in posluša mnenja občanov?

»Načrtovanje pomembnejših objektov in posegov v prostor je skupno. Upoštevamo tako želje investitorjev, nasvete stroke in mnenja ljudi. Občina sprejema prostorske plane in programe razvoja za deset let naprej, tako da vsak ve, kaj in kje bo lahko kaj delal. Pravila igre in predpisi morajo biti jasni. Vsak, ki pride v občino, mora vedeti, kaj sme in česa ne. Če se držimo pravil, se izognemo kasnejšim problemom.«

Vedno več državljank in dr­ža­vljanov Slovenije se zaposluje v Avstriji. Kako je z našimi delavci v občini Borovlje?

»Število delavcev iz Slovenije v naši občini narašča. Skupno jih je že okrog 400, od katerih jih ima 200 na Koroškem že stalno bivališče. Pri nas se zaposlujejo tudi ljudje iz drugih delov nekdanje Jugoslavije, še posebej iz Hrvaške in Bo­sne.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamničan-ka / petek, 6. maj 2016 / 12:02

Kamničan-ka, št. 9

Kamničan-ka, 6. maj 2016, št. 9

Objavljeno na isti dan


Šenčur / petek, 27. oktober 2017 / 12:55

Novo gasilsko vozilo

Srednja vas – Mimohod gasilcev desetih društev iz občine Šenčur, slovenska himna Pihalnega orkestra Šenčur in postroj gasilcev ... Tako se je začelo praznovanje ob 65-letnici Prostovoljnega gasilsk...

Preddvor / petek, 27. oktober 2017 / 12:54

Občani Preddvora zadovoljni z življenjem v občini

Odkar je občina Preddvor samostojna, je bilo veliko narejenega tudi na področju urejanja kanalizacije, šole, vrtca, zdravstvenega doma. Lani so končali projekt urejanja infrastrukture v petih vaseh...

GG Plus / petek, 27. oktober 2017 / 12:41

Družina, zaznamovana s slamniki

Prihodnje leto bo minilo sto petdeset let, odkar je Andrej Jančigaj v Domžalah ustanovil slamnikarsko tovarno. Skupaj z zetom Matijo Ravnikarjem sta tvorila največjo in najstarejšo slovensko slamnikar...

Medvode / petek, 27. oktober 2017 / 12:38

Občine so sklenile poravnavo

Občini Medvode in Šenčur ter Mestna občina Kranj so sklenile poravnavo v primeru Gorki. Epilog nekaj let trajajočega spora je, da bo Občina Medvode sosednjima občinama plačala odškodnino v skupnem zne...

Slovenija / petek, 27. oktober 2017 / 12:19

Koncert za nove sveške orgle

V župnijski cerkvi svetega Lamberta v Svečah / Suetschachu v Rožu imajo dotrajane orgle. Izdelal jih je znani izdelovalec orgel Franc Colarič iz Novega mesta. Ko so odgovorni v župniji skupaj z žup...