Naprej z nasmehom
Gledališče slepih in slabovidnih Nasmeh je v Kulturnem domu na Breznici navdušilo občinstvo z avtorsko gledališko predstavo Kako naprej?.
Breznica – Domiselno režirana in odlično odigrana predstava prikazuje izseke vsakdanjega življenja ljudi, ki se znajdejo v vsem dobro znanih situacijah. Scenarij avtorjev Sare Lucu in Miša Mičiča spretno nadgradi standardne situacije, igralska ekipa – Anja Hočevar, Irena Temlin, Mia Koritnik, Dario Vogrič, Luka Pavlin in Dada Strle – pa seže onkraj utečenih stereotipov.
Gledališče Nasmeh, ki uspešno deluje že skoraj dve desetletji, združuje slepe in slabovidne gledališke ustvarjalce iz celotne dežele. Okoli trideset igralcev, spremljevalcev in strokovnih delavcev že vrsto let pripravlja predstave, ki navdušujejo občinstvo po vsej Sloveniji. Nasmehov prvenec je bila komedija Dan oddiha (1997), sledili sta predstavi Častni povabljenec (1999) in Namišljeni zdravnik (2002). Po premoru so se v sezoni 2010/11 lotili nove zvrsti in uprizorili simbolno dramo nobelovca Mauricea Maeterlincka Slepci, kar je bil svojevrsten izziv in ambiciozen projekt vseh sodelujočih. Vse predstave je režirala Mateja Mlačnik, mentorica pa je bila Alenka Bole Vrabec. Med dosežki velja omeniti priznanje Linhartova značka, ki jo je za posebne dosežke v gledališču, za vlogo v komediji Dan oddiha, dobila igralka Metka Pavšič, za predstavo Slepci pa so prejeli tudi posebno priznanje selektorja Linhartovega srečanja za Gorenjsko. Pred dvema letoma so imeli več kot dvajset uprizoritev predstave Oh, te nore ženske pod režijskim vodstvom Alenke Bole Vrabec in mentorstvom Mateje Mlačnik.
V najnovejšem projektu Kako naprej?, omnibusu življenjskih utrinkov, katerega intenzivne vaje so potekale dva meseca, ekipa ohranja posebnosti Nasmejanega gledališča: z veliko vaje, s trudom pridobljenega občutka in s posebnimi standardnimi scenskimi oznakami na odru poskrbijo za utečeno in suvereno gibanje igralk in igralcev, ki sicer ne vidijo. Slepi in slabovidni igralci se morajo namreč naučiti precej več kot zgolj besedilo: od gibov, mimike, gest, kretenj in tudi pogleda v soigralca, kar je videčim samoumevno – vse skupaj pa morajo nato uskladiti na odru. Vsi ti drobni kamenčki sestavljajo mozaik, ki se pozlati z vsako novo predstavo, v katero ekipa vloži veliko truda. »Predvsem bi pri našem delu izpostavila pozitiven duh: vsi delamo z veliko mero sproščenosti in smeha, hkrati pa smo tudi dobri prijatelji. Med seboj si izmenjujemo energijo, pozitivizem, se tolažimo in si svetujemo – smo kot ena velika družina,« je dejala vodja predstave Dada Strle. Ponovitve predstave sledijo v Ljubljani (Ljudski dom Šentvid, 6. maja ob 20. uri), na Jesenicah (Gledališče Toneta Čufarja, 7. maja ob 19.30) ter 11. septembra v Zidanem Mostu, že pred poletjem pa aktivna ekipa Nasmeh obljublja nastope tudi na drugih gledaliških odrih.