
Iluminacije Obujenk
Do 6. maja bo v Petrovčevi hiši v Cerkljah na ogled razstava slikarja Milana Batiste, ki se predstavlja z iluminacijami pesnika Sorškega polja Simona Jenka, ki so mu posvetili bogat kulturni program.
Cerklje, Kranj – Kulturni večer, sicer del mednarodnega projekta svetovnega dneva knjige Noč knjige, je potekal v sodelovanju z JSKD OI Kranj ter KD Otona Župančiča Sora, ki ga zastopa Rudi Zevnik. Za pester program so poskrbeli Klub Liberius Cerklje, Mešani oktet Lipa, KD Oton Župančič Sora pod vodstvom Jane Debeljak ter Oktet Zelen pod vodstvom Vladimirja Brleka. S to prireditvijo so večletna prizadevanja za navezo kulturnih stikov med občinama Kranj in Cerklje obrodila bogate sadove.
Uvodoma je Daniela Močnik, predsednica Bralnega študijskega krožka Kluba Liberius, pesnika Simona Jenka predstavila kot maturanta, ki leta 1855 nenadoma obstane na razpotju: ali ustreči domačim ali prisluhniti sebi in oditi na daljni Dunaj. Spoštoval je materino željo in odšel v Celovec. Po dveh letih bogoslovja se je odločil za študij prava na Dunaju, kamor so ga ves čas vabili prijatelji. Preživljal se je s poučevanjem. Omikano življenje v svetovnem mestu je vplivalo na Jenkov razvoj in z vajevci je nadaljeval zastavljeno delo. Nastala so pripovedna dela Spomini, Tilka in Jeprški učitelj, a misel na izdajo pesmi ni zamrla. V životarjenju je le doživel izid svojih pesmi konec 1864 – med katerimi je bila tudi znamenita Naprej – nastala pred 155 leti ... »Jenkova pesem je kakor iskren dnevnik s pristno izpovedjo njegove duše in narave. Njegove lirične pesmi so polne trpkega razočaranja ter razmišljanja o usodi slovenskega naroda, njegovih sanjah in ranah. Živel ni niti polnih petintrideset let, a vendar toliko, da ga slovenski narod upravičeno časti kot človeka, ki je neizmerno ljubil svoj rod,« je pesnika predstavila Daniela Močnik.
Vseh deset Obujenk so interpretirali člani Bralnega študijskega krožka in gostje odprtja razstave, ki je potekalo v prisotnosti avtorjeve soproge, glasbeni gostje pa so navdušili s pesmimi. Noč knjige se je nadaljevala v Kranju, kjer so bralni del namenili Velikemu sonetnemu vencu Milana Batiste (1924–2010), ki se je ukvarjal tudi s poezijo. Razstava ponuja na ogled del bogatega Batistovega opusa iluminacij, slikarskih okrasnih rokopisov, pesmi slovenskih poetov. Razstavo o Davorinu Jenku pa bodo v Petrovčevi hiši odprli v četrtek, 7. maja, ob 20. uri in bo postavljena do vključno 16. maja. Takrat bodo sodelovali s Šenturškim oktetom.