
Tretji center ponovne uporabe
V četrtek so tudi v Šenčurju odprli center ponovne uporabe. V tamkajšnjem zbirnem centru bodo zbirali odpadke, ki se jih da predelati in prodati uporabnikom po simbolični ceni.
Šenčur – V zbirnem centru v Šenčurju so v četrtek odprli center ponovne uporabe, ki je plod sodelovanja Komunale Kranj, Občine Šenčur in Fundacije Vincenca Drakslerja. »To je za radovljiškim in kranjskim že tretji center ponovne uporabe na Gorenjskem,« je povedal direktor kranjske komunale Evstahij Drmota. »V njem se zbirajo zavrženi, a še uporabni izdelki, ki se jih da predelati in nato ponuditi na tržišču. V Kranju je tudi trgovina s takimi izdelki. Poleg tega, da s centri ponovne uporabe zmanjšujemo obremenitev okolja z odpadki, je to tudi priložnost za vključevanje težje zaposljivih brezposelnih v takšna dela.«
Župan Ciril Kozjek je izrazil zadovoljstvo ob odprtju centra ponovne uporabe v Šenčurju, ki se je zgodilo prav na dan občinskega praznika (23. aprila), in poudaril, da v občini z odpadki ravnajo odgovorno. Novi center pa ponuja tudi priložnost za ozaveščanje mladih. Tako so dan odprtja centra združili z Eko dnem v Osnovni šoli Šenčur, ki ga po besedah ravnateljice Majde Vehovec prirejajo drugo leto zapored, letos pa je bil ta dan še posebej atraktiven, saj so otrokom omogočili tudi ogled (in vožnjo) vozil in mehanizacije kranjske Komunale.
Iz centra ponovne uporabe bodo zavržene predmete, ki jih je še mogoče predelati, predali Fundaciji Vincenca Drakslerja, kjer jih bodo popravili, obnovili in prodali novim uporabnikom po simbolični ceni. Nada Bogataj Kržan, ki vodi fundacijo, je povedala, da so v zadnjih treh letih, odkar obstaja njihovo socialno podjetje, pred propadom rešili 50 ton odpadkov, samo lani 27 ton. V delo pri predelavi vključujejo bivše odvisnike, invalide in druge težje zaposljive. Te projekte podpirata tudi država in Evropski socialni sklad.