Kulturno društvo Folklora Cerklje praznuje desetletnico folklorne dejavnosti. / Foto: Primož Pičulin

Bil je veseli dan

Z ohcetjo po starem so v Cerkljah v soboto praznovali desetletnico folklorne dejavnosti. Devetdeset nastopajočih iz treh folklornih skupin je predstavilo poročne šege in navade iz sredine 19. stoletja.

Koncert Ta veseli dan ali Ohcet po starem, ki so ga v soboto uprizorili v Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah, teden dni pred tem pa na Primskovem, je plod medgeneracijskega projekta Kulturnega društva (KD) Folklora Cerklje, Akademske folklorne skupine (AFS) Ozara Kranj in Otroške folklorne skupine OŠ Davorina Jenka Cerklje. Skupine so moči združile na pobudo KD Folklora, ki je želela na poseben način obeležiti desetletnico delovanja cerkljanske folklorne skupine.

Zasnovali so koncert, na katerem plesalci, pevci in godci občinstvo popeljejo v leto 1851, na poroko Gorenjca in Dolenjke. Na odru so se tako prepletali plesi, pesmi in šege obeh pokrajin. V mladoporočenca sta se vživela Barbara Naglič in Davor Novak, na odru pa jima je družbo delalo še okoli 90 nastopajočih. V uri in pol so gledalci dobili vpogled v kmečko ohcet po starem, ki se je končala s pogostitvijo svatov s češpljevim kompotom, ki je oznanil začetek nove življenjske zgodbe.

Ideja za medgeneracijski projekt se je porodila Branetu Šmidu, strokovnemu vodji cerkljanske folklorne skupine, ki je vrsto let vodil tudi AFS Ozara, k sodelovanju pa so povabili še otroško folklorno skupino cerkljanske šole pod vodstvom Petre Fajdiga in Špele Srečnik. »Združiti sem želel izkušnje, mlado znanje in poskočnost ter otroško vedoželjnost. In to je idealno za ohcet,« je povedal Šmid, ki je spisal scenarij, režijo pa je prevzel strokovni vodja Ozare Domen Pipan.

»Ustvarili ste nepozaben večer,« je nastopajoče pohvalila predsednica Zveze ljudskih tradicijskih skupin Slovenije Magdalena Tovornik in KD Folklora Cerklje ob jubileju podelila priznanje zveze, ki ga je prevzel predsednik Branko Lipar.

V KD Folklora Cerklje danes pleše dvanajst parov. Prizadevne člane so na prireditvi nagradili z Maroltovimi značkami, ki jih podeljuje Javni sklad RS za kulturne dejavnosti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 23. april 2015 / 11:40

Bil je svobode dan

Ob bližajoči se 70. obletnici osvoboditve in konca 2. svetovne vojne so v Sokolskem domu odprli razstavo z naslovom In prišel bo (ta) svobode dan.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 25. avgust 2021 / 23:59

Semenj na Krvavcu

Krvavec – V nedeljo, prvo nedeljo po velikem šmarnu, je bilo na Krvavcu t. i. žegnanje oziroma semenj, ki se je začelo s tradicionalno žegnanjsko sveto mašo pri Plečnikovi kapelici Marije Snežne. M...

Gospodarstvo / sreda, 25. avgust 2021 / 23:56

Opozorili na težak položaj kmetov

Na kmetijsko-živilskem sejmu Agra so opozorili tudi na težak položaj kmetov. Cene reprodukcijskega materiala naraščajo, odkupne cene pridelkov pa ne.

Rekreacija / sreda, 25. avgust 2021 / 23:53

Kamini, police, žlebovi

Mala Mojstrovka (2332 m n. m.) – Vzpon na hišno goro Vršiča po klasični, zavarovani plezalni poti, ki jo je leta 1928 nadelal Ivan Vertelj - Hanza iz Kranjske Gore. Najboljši prehod po severni steni.

Bohinj / sreda, 25. avgust 2021 / 23:43

Leto velikih investicij

»Bohinj je samo eden, le skupaj ga lahko naredimo takega, kot si ga želimo mi, ne drugi,« v pogovoru pred občinskim praznikom poudarja župan Bohinja Jože Sodja. Letošnji občinski proračun je eden od n...

Gorenjska / sreda, 25. avgust 2021 / 23:35

Počitnice na svežem zraku

V noči z nedelje na ponedeljek je deževje, že podobno jesenskemu, v hipu odplaknilo letošnje kratko, a vroče poletje. Tokrat je bilo, tudi zato, ker ga je zaznamovala epidemija, pisano na...