
Strah je največja ovira
Fundacija Sončni dan brezposelnim osebam s prepričljivimi podjetniškimi idejami nudi pomoč na poti do samozaposlitve.
Kranj – Predstavitveno srečanje Fundacije Sončni dan, ki brezposelnim osebam z brezplačnim mentorstvom in nepovratno denarno pomočjo pomaga pri samozaposlitvi, je v torek do zadnjega kotička napolnilo predavalnico kranjske območne službe zavoda za zaposlovanje. Fundacijo s sedežem v Škofji Loki je lani ustanovil upokojeni podjetnik Ivo Berčič, ki ugotavlja, da so zaradi časov socialističnega lagodja, ko je bilo služb na pretek, številni brezposelni še vedno preveč pasivni in čakajo, da jih bo nekdo 'rešil'. Udeležence je zato skušal spodbuditi k razmisleku o razvoju podjetniške ideje, s katero bi se lahko samozaposlili. Pri tem so posameznike s prepričljivo zamislijo pripravljeni podpreti tudi v fundaciji, je pojasnil Berčič. Kandidatu pomagajo pri dodelavi zamisli in mu dodelijo mentorja, s katerim se posvetita prodaji, posebno pozornost pa namenita pripravi na prodajne obiske. »V pogodbi, ki jo bomo podpisali z s. p.-jem, bo navedeno tudi, da če bo mladi podjetnik opravil dogovorjeno število prodajnih obiskov na mesec, mu bo fundacija za največ osem mesecev pokrivala prispevke in davke. Če narediš zadostno število prodajnih obiskov v zvezi z idejo, ki smo jo zasnovali skupaj, moraš uspeti,« meni Berčič.
V fundaciji so kandidate s prepričljivimi podjetniškimi idejami z razpisom iskali že konec lanskega leta. Po besedah Berčiča je prispelo tudi nekaj dobrih zamisli, a so se kandidati tik pred ustanovitvijo s. p. premislili. Prav strah je po njegovem mnenju največja ovira pri vstopu v podjetništvo. »Podjetništvo ni bav bav,« je zagotovil udeležencem srečanja in poudaril, da je za uspeh ključen pogum, poleg tega pa tudi fleksibilnost in vztrajnost.
»Za podjetniško idejo je treba imeti nekaj denarja, zato je težko začeti,« meni Jelka Vreček iz Gorič, ki je brez zaposlitve leto in pol. Po izobrazbi je ekonomski tehnik, za seboj ima 26 let delovne dobe. Poslala je že prek 1500 prošenj za zaposlitev, če bo še naprej neuspešna, pa bo začela o podjetniški ideji in samozaposlitvi razmišljati bolj resno. Že zdaj pa o tem resno razmišlja 36-letni Gregor iz Kranja, ki mu sedanja zaposlitev ne omogoča kreativnosti. Kot pravi, ima idej veliko, najbolj pa se nagiba k tehnološkim inovacijam, ki bi ljudem olajšale življenje: »Rabim preprosto idejo, ki se jo da začeti iz nič. Pogum še zbiram, nekaj pa mi ga je vlil tudi današnji predavatelj, ki je stvari povedal v preprostem jeziku.«
Fundacija v nadaljevanju načrtuje predstavitve tudi po gorenjskih uradih za delo. Berčič upa, da bodo čim prej našli kandidate z obetavnimi idejami, ki jim bodo pomagali narediti prve korake v svet podjetništva. Sredstva za nepovratno denarno pomoč sicer zbirajo s pomočjo podjetij, donatorjev in članarin, iščejo pa tudi gospodarske družbe, ki bi bile botre mladim s. p.-jem.