
Za več osebnih asistentov
Članice in člani Gorenjske podružnice Združenja za multiplo sklerozo Slovenije so imeli pred kratkim redni občni zbor v Domačiji Vodnik v Adergasu.
V imenu združenja jih je pozdravila članica izvršnega odbora Antonija Zupančič. Povedala je, da ima slovensko združenje 2265 članov, od tega jih je 1307 invalidsko upokojenih, sto dvajset članov biva v domovih za starejše, tisoč šeststo članov ima ocenjeno multiplo sklerozo manj kot 80-odstotno, najmanj tisoč bolnikov pa (še) ni članov združenja oz. podružnic. Šestnajst programov imajo v združenju, s katerimi omogočajo dostojno kakovost življenja, eden teh je obnovitvena rehabilitacija, ki ima finančno podporo zdravstvene zavarovalnice. »Skoraj polovica članov je lani uporabila to storitev in tudi letos nam je zdravstvena zavarovalnica zagotovila, da bo denar za ta namen ostal na enaki ravni,« je dejala Zupančičeva. Nadgradnja so programi za ohranjanje zdravja, kot je rehabilitacija na domu, in t. i. pomožni programi, npr. poverjeniki na domu, kar je dobro utečeno, je pojasnila Zupančičeva: »V združenju je 57 poverjenikov, lani smo opravili 791 obiskov.« Pomembna je tudi družinska rehabilitacija, izobraževanja o bolezni za novo diagnosticirane in za svojce bolnikov ter osebna asistenca. Priznanih pa imajo samo šest osebnih asistentov za celo Slovenijo, od tega sta na Gorenjskem dva. Predsednica Gorenjske podružnice Cvetka Koman je opozorila, da bi na Gorenjskem nujno potrebovali vsaj še enega.
Antonija Zupančič je še povedala, da se socialna komisija pri združenju sestane štirikrat na leto, in člane opozorila na to, naj oddajajo popolne vloge. Sredstva za uresničevanje programov dobijo nekaj od zdravstvene zavarovalnice, nekaj od Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij, vendar je delež fundacije vse manjši. »Še bolje moramo poskrbeti za mlajše in težko obolele. Bivanje v domovih za starejše ne more biti rešitev.«
Cvetka Koman je predstavila delovanje Gorenjske podružnice v lanskem letu, vse aktivnosti, od občnega zbora, aktivnosti ob Tednu multiple skleroze, piknik, vesela srečanja ... so izvedli po programu. Najlepša zahvala Komanove je šla poverjenicam. Lani je bilo na računu podružnice 4057 evrov donacij gorenjskih občin, še tisoč evrov je bilo drugih donacij, in to je vsota, s katero morajo uresničiti program podružnice čez celo leto. Športna referentka Tatjana Čepon je predstavila dosežke na športnih tekmovanjih. Lani se je Gorenjska podružnica uvrstila na četrto mesto med šestnajstimi slovenskimi podružnicami. Člane je Čeponova povabila k še večji udeležbi v šahu, pikadu, balinanju, streljanju z zračno puško, plavanju, športnem ribolovu ... Lani so imeli tudi pohod na Vršič, ki so ga prilagodili udeležencem, ki so gibalno ovirani, tudi letos razmišljajo o podobnem pohodu. Letošnji program Gorenjske podružnice je sicer podoben lanskoletnemu.
V nadaljevanju je nevrologinja Janja Borič, dr. med., iz Splošne bolnišnice Jesenice povedala nekaj o treh novih zdravilih na recept, eno je primerno za vse oblike multiple skleroze za izboljšanje hoje. Zanje naj povprašajo pri svojem zdravniku, saj je obravnava vedno individualna. Predstavila je tudi nekaj raziskav s področja komplementarnega zdravljenja, npr. refleksna masaža stopal pomaga pri mravljinčenju, zdravljenje z magnetnimi trakovi ni dokazalo zmanjšane utrujenosti, pomaga pa pri lajšanju depresije. Povedala je, da s hrano dobimo premalo vitamina D in da je potrebno izpostavljanje soncu v razumnih okvirih za več vitamina D. Janja Borič je še poudarila, kako pomembno je, da se bolniki in njihovi svojci med seboj čim več družijo, saj jim to daje pomembno dodatno energijo, voljo, vztrajnost ...