Foto: Mihael J. Toman

Čas za čemaž

Če smo bili Slovenci še pred desetletjem znani predvsem kot strastni nabiralci regrata, to zdravo, okusno in vsestransko uporabno rastlino v zadnjih letih v naših kuhinjah skorajda izpodriva čemaž. Jemo ga v namazih, juhah, omakah … Daša Toman Turuk iz Kamne Gorice, avtorica prve slovenske knjige o čemažu, pravi, da je prve letošnje liste nabrala prejšnjo nedeljo.

Čemaž ima veliko zdravilnih lastnosti, edina omejitev je, da ga ne smemo uživati v velikih količinah, ker lahko razdraži želodec in povzroči bolečine v trebuhu. Užitna je cela rastlina, tudi cvetovi in popki. Bolj potrpežljivi lahko čemaževe čebulice vlagajo. So okusne, a rastejo globoko v zemlji, pa še majhne so. Čemaž lahko posadimo tudi na vrt, le paziti je treba, da se nam ne razraste preveč.

Ljudsko izročilo pravi, da čemaž spomladi iščejo medvedi, da si očistijo želodec, črevo in kri po zimskem mirovanju. Iz enakih razlogov ga jemo tudi ljudje – da si privoščimo spomladansko očiščevalno kuro iz čemaževih zdravilnih listov, pravi Daša Toman Turuk. Živali pa tudi ljudje ga imajo radi tudi zato, ker je prva rastlina, ki spomladi požene v gozdu.

»Dež, ki je navlažil zemljo prejšnji teden, ter sončno in toplo vreme v zadnjih dneh kažeta na dobro sezono čemaža,« je optimistična Toman Turukova. Čemaž je namreč prva rastlina, ki spomladi odžene v gozdu, kdaj natančno in koliko časa traja sezona čemaža, pa je odvisno od temperature zraka in vlažnosti zemlje. »Včasih sezona traja dva meseca, včasih je v enem mesecu vsega konec, čemaž bliskovito požene in proti koncu rasti hitro izgublja zdravilne učinkovine. Da je že pozno, veš po svetlih lisah, ki se pojavijo na listih.«

Ko sta z možem začela pripravljati gradivo, sta spoznala, da je veliko informacij o čemažu, ki jih najdemo na spletnih straneh, pomanjkljivih ali celo napačnih. Kot pravi Daša Toman Turuk v starih, priznanih in popularnih slovenskih kuharicah ni našla prav nobenega recepta o pripravi čemaževe jedi, kljub temu da je opazila, da ga ljudje sicer dobro poznajo in nabirajo, res pa je, pravi, da so ga uporabljali na podoben način kot česen – ga potresli po solati, juhi … »Spraševala sem se, kako je to mogoče, saj so čemaž poznali in uporabljali že stari Rimljani. Na koncu sem prišla do zaključka, da je bil čemaž v preteklosti veliko bolj poznan in cenjen v ljudski medicini kot v sami kulinariki. Tako so današnji recepti plod sodobne kulinarike, ki jo narekuje trend uporabe ''divje hrane'' v naši prenasičeni prehrani. Smernice narekujejo svežo, zdravo, ekološko pridelano in tudi poceni hrano, kar čemaž nedvomno je. Poleg tega ima še prav izrazit okus, okus po česnu, ki ga Slovenci zelo cenimo. Tako lahko čemaž uvrstimo v najbolj sodobno in moderno kulinariko, kar so mnoge priznane gostilne tudi že naredile. Mirno lahko zapišemo, da je čemaž superživilo, ki ga ponuja narava. Zaradi njegovega hitrega razmnoževanja pa ga tudi iztrebiti ne moremo, zato ga lahko v naravi nabiramo brez slabe vesti, da bi rastišča uničili.«

Z vse bolj množično uporabo se je v zadnjih letih povečalo tudi število tistih, ki so čemaž zamenjali s kakšno drugo, celo strupeno rastlino, kot sta čmerika ali šmarnica. »Včasih so ljudje bolj živeli z naravo in so rastline bistveno bolje prepoznavali. Vedeli so, kje in kdaj rastejo. Če gremo na primer v teh dneh v gozd, bomo čemaž brez težav prepoznali, saj drugih mladih rastlin enostavno ni. Kasneje, ko začne poganjati še drugo zelenje, je možnost pomote večja, sploh če nabiraš cele šope naenkrat in prav lahko zagrabiš še kaj, kar ne sodi zraven. Čemaž je treba nabirati potrpežljivo, vsak listek posebej,« pravi Daša Toman. In zraven uživati v miru, še dodaja. Če ga bomo nabirali večkrat po malo, bomo šli pogosteje v naravo, kjer se odpočijemo in sprostimo. Na ta način čemaž še bistveno pozitivneje vpliva na naše zdravje in počutje.

In kako si čemaž najraje pripravi družina Toman? »Ne bi se mogla odločiti za eno jed, toliko imenitnih poznamo,« pravi Daša Toman Turuk. »Če moram izbirati, bi pa izpostavila čemaževo juho in fuže v čemaževi omaki s smetano. Jed se pripravi hitro in enostavno, pa še zelo okusna je. Ko je sezona na vrhuncu, čemaž uporabljamo tudi za pripravo namazov, moj petletni nečak si ga na primer najraje posuje po pici.« Predvsem, še poudarja, pa je pri pripravi čemaža bistvenega pomena, da ga uporabimo takoj, ko ga naberemo. Listi, ki bodo pred uporabo dneve in dneve ležali v hladilniku, namreč izgubijo tako rekoč vse zdravilne učinkovine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / sreda, 11. julij 2018 / 11:52

V Voke šolska igrišča

Junijsko sejo občinskega sveta so v Preddvoru v celoti posvetili prostorskim načrtom, trem podrobnim in novelama odloka o občinskem prostorskem načrtu.

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / petek, 28. november 2014 / 17:00

Advent v steklu

Bliža se adventni čas, ki na Gorenjskem že nekaj let ne mine brez razstave Marjana Česna Advent v steklu. Skoraj štiristo njegovih adventnih aranžmajev bo na Pristavi pri gradu Strmol na ogled še do 3...

Bled / petek, 28. november 2014 / 16:55

Obuditi želijo (za)upanje

Bled – Dobrodelno društvo Otroško Srce bo danes v Festivalni dvorani pripravilo festival Obudimo (za)upanje, na katerem bodo zbirali sredstva za otroke iz socialno šibkejših družin na območju Gorij...

Železniki / petek, 28. november 2014 / 14:46

Slovesno odpirajo plavalni bazen

Železniki – Drevi ob 17. uri bo v Železnikih slovesnost ob odprtju obnovljenega plavalnega bazena. Letošnje poletje so ga namreč energetsko obnovili, zamenjali pa tudi ostrešje in streho. Energetsk...

Kranjska Gora / petek, 28. november 2014 / 14:45

Parkeljni treh dežel v Podkorenu

Podkoren – Danes zvečer bo v Podkorenu tradicionalno srečanje parkeljnov treh dežel, največje srečanje sajastih in rogatih iz Slovenije, Avstrije in Italije, ki v kraje pod Triglavom vsako leto pri...

Slovenija / petek, 28. november 2014 / 14:44

Jutri kongres Nove Slovenije

Na jutrišnjem volilnem kongresu stranke Nova Slovenija (NSi) se bosta za mesto predsednice (predsednika) potegovala Ljudmila Novak in Aleš Hojs.