Velikonočna razstava ročnih del
Torkovo dopoldne je minilo v znamenju postavljanja zdaj že tradicionalne spomladansko-velikonočne razstave v avli Gorenjskega glasa v Kranju. Če vas zanima, kaj so razstavljavci na ogled postavili letos, brž pridite pogledat. Toplo vabljeni do petka, 10. aprila.
Marija Zakovšek iz Lesc je otroštvo preživela v Ljubnem, ki mu rada reče kar gorenjske jaslice, kjer se je srečala z gospo, ki je znala vesti in kvačkati in prav ona jo je vpeljala v svet ročnih del. Marija je bila zaposlena v Iskri Otoče, ker pa je že štiriindvajset let upokojena, ima za svoj hobi še več časa. Že od leta 1981, odkar Krožek ročnih del pri Rdečem križu Lesce obstaja, ga obiskuje in izpopolnjuje svoje znanje. Na razstavo je prinesla izvezen prt, izdelan z debelejšo, avstrijsko pavolico, za katerega je vzorec dobila v Jalnovi hiši. V prt je vloženih okoli tristo ur dela.
Ivanka Leben iz Spodnje Besnice se razstave udeleži vsako leto in vsako leto preseneti z odličnim izborom in izdelavo. Tokrat je na ogled postavila prt, katerega vzorec je povzet po odpisani štoli, ki jo je našla pri gospe, pri kateri je opravljala tečaj. Beli cvetovi flamingovca in beli nageljni so bili izdelani za krst vnučka, podoba Jezusa Kristusa na jajcu pa se za božič znajde tudi na okraskih za smrečico. Ivanka je povedala, da pripravlja serijo slik, na katerih se bodo prepletali slikanje, vezenje in drugi dodatki. Ker so okvirji kar dragi, jih bo izdelala sama, prav tako se v zadnjem času posveča izdelovanju vaz.
Sekcijo za ročna dela Društva upokojencev Kranj zastopajo Mojca Kraljič, Mojca Valjavec, Radojka Kutnjak in Hilda Zaletel. Gospe se s svojimi izdelki prilagajajo praznikom, v svoje delo rade vpletajo tudi nove vzorce in tehnike. Dobivajo se enkrat tedensko, Mojca Kraljič in Radojka sta pridobili celo naziv mojstrici rokodelstva. Največ pletejo, vezejo in kvačkajo, ni jim tuje niti zgibanje papirja, tako okrašeno jajce si lahko ogledate na razstavi. Letos so se znašle in na pobarvana ali le skuhana jajca nalepile jajčne jušne testenine in s tem na pirhih pričarale reliefni učinek.
Marija in Alfonz Kern z Zgornjega Brnika pravita, da sta bralcem Gorenjskega glasa že poznana, saj svoje izdelke vsako leto prineseta na razstavo. Letos se je Marija odločila, da bo pokazala nageljne, s katerimi je oblekla pirhe in košare, njun razstavni kotiček pa dopolnjuje gobelin s podobo Jezusa Kristusa, za njegovo natančno izdelavo je Alfonz porabil kar okoli osemsto ur. Kadar Alfonz ne more spati, vstane in začne z ročnimi deli, včasih je to že tako zgodaj, ko se Marija ravno odpravlja k počitku. To se jima še večkrat zgodi, ko se zamenja ura. Sicer pa Marija pravi, da se ljudje delimo na sove in škrjančke in po tej delitvi je Marija sova, Alfonz pa škrjanček, ki je v postelji včasih že pred televizijskim dnevnikom.
Marija Šolar iz Zgornje Besnice z vezenjem začne že takoj zjutraj, ko vstane. Pri tem delu se zadrži toliko časa, dokler iz kuhinje ne zadiši po kavi, ki jo pripravi mož. Še posebno uživa v poletnih jutrih, ko vse to lahko počne na terasi na prostem. Več kot očitno je, da ima Marija za vsa ročna dela velikanski talent, prav tako kot njena sestra Ivanka Leben. In ni je zaobšel niti talent za slikanje, saj je ustvarila že lepo število slik po predlogah znanega slovenskega slikarja, ki je ustvarjal v prejšnjem stoletju – Maksima Gasparija. Marija ima s sedemindvajsetimi slikami enotnega formata, naslikanimi v tehniki olje na platnu, doma že pravo galerijo. Tokrat pa si jih dvanajst lahko ogledate na razstavi in videli boste, da je razlika med njenimi slikami in originali zelo majhna.
Marija Šolar in Ivanka Leben bralce Gorenjskega glasa vabita na ogled razstave do male velike noči na pokrito tržnico v Domačo vas v Kranju, kjer se predstavlja KUD Sejalec.