Svetloba Križevega pota v sivem
V Galeriji Ivana Groharja je na ogled razstava Križev pot v sivem akademske slikarke Jane Vizjak.
Škofja Loka – V torek so ob pravem času na pravem mestu odprli aktualno slikarsko razstavo akademske slikarke Jane Vizjak. Razstava je namreč na ogled v Galeriji Ivana Groharja na Mestnem trgu tik ob osrednji in največji tribuni, namenjeni ogledu Škofjeloškega pasijona, ki bo še ta in prihodnji konec tedna na ogled na loških ulicah. Z velikonočnim časom pa je povezana tudi tematika tokratne postavitve. »Z razstavo se v Loškem muzeju pridružujemo pasijonskemu dogajanju v našem mestu. Najprej smo ponovno natisnili katalog Čas pasijona, dodali pa smo še knjižico bontona v času, ko je nastajalo delo Škofjeloški pasijon. Naš osrednji prispevek pa je prav tokratna razstava,« je povedala direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar in dodala, da avtorica ni izbrana naključno. »Vem, da je Vizjakova naslikala že več ciklov križevega pota in da se na neki način z njim tudi identificira, ko se spominja nekaterih prelomnih trenutkov tudi v svojem življenju.«
Akademska slikarka Jana Vizjak je po diplomi in podiplomskem študiju na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani študirala in se izpopolnjevala tudi na Kunstakademie v Düsseldorfu, za svoja dela je prejela več nagrad doma in v tujini. S svojim najbolj prepoznavnim likovnim opusom avtoportretov se je pred tremi leti predstavila v Kranju, posebej za tokratno razstavo pa je naslikala križev pot. »Na križev pot sem se pripravljala več kot deset let. V devetdesetih letih, ko sem bila še v Düsseldorfu, sem opravila katoliški dopisni svetopisemski tečaj, v okviru katerega sem vstopila tudi v vsebine križevega pota. Med letoma 2006 in 2008 sem naslikala križev pot na platna večjega formata, ga razstavila v Slovenskih Konjicah, Berlinu, na Dunaju ...«
Tokrat se je petnajstih slik novega križevega pota – ob vseh postajah skupaj z vstajenjem – lotila posebej za razstavo v Škofji Loki. Prej izdelane cikle križevega pota je največkrat podarila in zato skoraj bankrotirala. »Tako sem se nekoliko s strahom lotila slikanja, a sem zdaj, ko je križev pot končan in predstavljen tu v galeriji, zelo vesela. Posebno ker je razstava v času uprizarjanja Škofjeloškega pasijona, v katerem se je z vso iskrenostjo angažiralo tako veliko število ljudi. To je zelo častivredno delo in menim, da se mesto s tem vpisuje na evropski zemljevid kulture,« dodaja Vizjakova, ki je, kot pravi, po srcu in likovnosti figuralik. »Mislim, da sem s križevim potom kot človek in slikarka notranje dozorela. Zame je ta vedno znova izziv, pri katerem se vedno znova izkažem v tem, kako naslikati svetlobo. Prav ta je bila tudi tokrat moja inspiracija.«