Čim dlje samostojni in varni
Sožitje za večjo varnost v cestnem prometu je projekt za starejše voznike, saj je v Sloveniji več kot sto petindevetdeset tisoč imetnikov vozniških dovoljenj starejših od štiriinšestdeset let.
Kranj – Z namenom, da bi se upokojenci in seniorji na naših cestah čim dlje počutili varne in da bi čim dlje ostali mobilni, so na Javni agenciji Republike Slovenije za varnost prometa v sodelovanju z Ministrstvom za infrastrukturo, Generalno policijsko upravo, DARS-om, Zvezo društev upokojencev Slovenije, Združenjem FORTOX in drugimi pripravili projekt, ki so ga poimenovali Sožitje za večjo varnost v cestnem prometu. To je prvi projekt, ki bo pokril območje celotne Slovenije in združil različne ključne deležnike na področju varnosti v cestnem prometu. V mesecu marcu so ga že pripravili v Spodnjeposavski regiji in jugovzhodni Sloveniji, v oktobru pa bo potekal tudi na Gorenjskem.
V okviru enodnevnih preventivnih dogodkov se udeleženci lahko izobražujejo iz osvežitve znanja prometnih predpisov in pravil. To izobraževanje je prilagojeno lokalni problematiki, saj v tem sklopu predavanj sodelujejo vodja izpitne komisije za vozniške izpite ter pomočnik komandirja lokalne policijske postaje. Strokovnjaki iz DARS-a udeležencem predstavljajo ključno problematiko, ki se pojavlja na avtocestah ter jih poučujejo o pravilnem ravnanju v različnih prometnih situacijah. Hkrati lahko udeleženci na posebnih napravah preverijo svoj vid na daleč, na blizu, kontrast in nočni vid ter se pozanimajo o kriterijih za kontrolni zdravstveni pregled. Poleg tega lahko dobijo nekatere pomembne informacije o sladkorni bolezni in krvnem tlaku in se odločijo za svetovalno vožnjo z inštruktorjem.
»V nasprotju s pogostim prepričanjem, da je treba voznikom v tretjem življenjskem obdobju zaradi njihove varnosti in varnosti drugih omejevati mobilnost, si moramo prizadevati, da bi bili ti čim dlje samostojni, mobilni ter obenem tudi varni. Po podatkih je v Sloveniji več kot 195 tisoč imetnikov vozniških dovoljenj starejših od 64 let, kar predstavlja 14 odstotkov vseh imetnikov vozniških dovoljenj. V prihodnjih letih se bo populacija še starala in na cestah bo čedalje večji delež voznikov in voznic v tretjem življenjskem obdobju,« ugotavljajo pri Javni agenciji Republike Slovenije za varnost prometa in dodajajo, da pri projektu gre več kot le za organizacijo predavanj, saj je prav zaradi zdravstvenega in praktičnega dela ta še posebno zanimiv in poučen.