
Na cestah so spet kolesarji in motoristi
Z višjimi temperaturami je na cestah vsak dan več kolesarjev in motoristov, tudi na Gorenjskem pa so bili minule dni že udeleženi v nesrečah. Začele so se tudi kraje.
Kranj – Že prejšnji teden so se na gorenjskih cestah zgodile nesreče, v katerih so bila udeležena enosledna vozila. Tako je voznica na cesti iz Železnikov proti Davči zaradi nepravilne strani vožnje trčila v kolesarja, ki je padel po cesti in se poškodoval. V Lomu pod Storžičem je kolesar zaradi neprilagojene hitrosti vožnje med spustom po klancu padel in se lažje poškodoval. Če ne bi uporabljal kolesarske čelade, bi bile posledice verjetno precej hujše, saj je bil poškodovan ravno po glavi.
V nesreči v Kokri je voznik oblast nad avtomobilom izgubil med umikanjem motoristu, ki je nepravilno pripeljal nasproti. Osebni avto se je v nesreči prevrnil na streho.
Kot opozarjajo policisti, je na cestah vse več kolesarjev, ki so poleg peščev in motoristov najbolj ogrožena skupina udeležencev v prometu. Zato morajo biti pri zagotavljanju lastne varnosti še posebno skrbni in previdni. Voziti morajo po pravilni strani ceste in ne preblizu roba vozišča, po predpisih in trezni, hitrost pa morajo prilagoditi tako cesti kot svojim sposobnostim. Previdni naj bodo tudi starejši kolesarji, ki naj se izogibajo vožnji ponoči. Čeprav ni obvezna, je tudi za starejše od 14 let zelo priporočljiva kolesarska čelada. Za otroke pa veljajo posebna pravila.
Izjemno previdni naj bodo v prometu tudi motoristi, uporabljajo naj vso razpoložljivo zaščitno opremo, vozijo s prilagojeno hitrostjo in po svojem prometnem pasu. Zlasti varna naj bo vožnja skoz ovinke, ki sicer motoristom predstavlja enega največjih čarov vožnje. Pazijo naj tudi vozniki avtomobilov, tovornih vozil in traktorjev, ki naj motoristov in kolesarjev ne spregledajo.
Ob tem policisti opozarjajo tudi na tatvine motorjev in zlasti koles. Tako so prejšnji teden gorenjski policisti obravnavali prijave treh tatvin koles, od tega sta dve kolesi izginili neznano kam v Frankovem naselju v Škofji Loki. Eno, gorsko kolo, je bilo sicer zaklenjeno, drugo, ki je izginilo izpred stanovanjskega bloka, pa ni bilo zavarovano. Tretje kolo, ki prav tako ni bilo zaklenjeno, je izginilo izpred trgovine v Radovljici.
Policisti zato svetujejo, naj lastniki kolesa vedno primerno zavarujejo in jih priklenejo s ključavnico na »fiksiran« predmet (ograja, stojala za kolesa). Ključavnice naj bodo kakovostne in odporne proti poškodbam z različnimi predmeti. Uporabite lahko tudi dodatno ključavnico ali drugo ustrezno varovalo. Lastniki naj si zapišejo še številko okvirja kolesa, zabeležijo njegov opis, značilnosti in ga fotografirajo, kar je vse pomembno pri iskanju koles.