Sedemnajst mladih bralcev, med njimi tudi dve dekleti iz slovenskega društva Triglav iz bosanske Banjaluke, je noč s petka na soboto preživelo v knjižnici.

Noč so preživeli v knjižnici

Knjižnica Radovljica je v noči s petka na soboto gostila že deseto Noč z Andersenom, prireditev, na kateri je skupina sedemnajstih mladih iz Radovljice, Bleda, Bohinja, Gorij in Banjaluke noč preživela ob druženju s knjigami in vrstniki.

Radovljica – Knjižničarji na Noč z Andersenom vsako leto povabijo izbrane učence tretje triade osnovne šole, ki so ljubitelji knjig in redni obiskovalci knjižnic. Pestra prireditev, na kateri se vsako leto dogaja kaj novega, je po desetih letih med mladimi že ta tako poznana, da je bralcev, ki bi noč želeli preživeti z vrstniki v knjižnici, vsako leto več kot prostih mest.

Kot pravi Božena Kolman Finžgar, direktorica Knjižnice Antona Tomaža Linharta Radovljica, ki se je pred desetimi leti kot prva v Sloveniji pridružila vseevropskemu projektu, gre pri Noči z Andersenom predvsem za še eno aktivnost za spodbujanje branja v času, ko mora tradicionalna knjiga tekmovati predvsem z neštetimi možnostmi elektronske zabave.

»Ob tem je seveda 2. april svetovni dan otroške literature in rojstni dan velikega pravljičarja H. C. Andersena, ki mu je tudi naša prireditev v osnovi posvečena. Po vsem svetu Noč z Andersenom poteka na isto noč – letos so v njej sodelovale številne evropske države, nekatere afriške pa tudi Avstralija in ZDA,« še dodaja.

V Sloveniji je letos sodelovalo osem knjižnic in šol, med njimi osnove šole Toneta Čufarja z Jesenic, Josipa Plemlja z Bleda in F. S. Finžgarja iz Lesc.

Tematika letošnje noči je bila čarobnost, zato so imeli učenci nalogo izdelati čarovniške klobuke, plesali so poseben čarobni ples, knjižnico pa je obiskal tudi čarodej ... Po živahni noči so udeleženci v soboto zjutraj predstavili projekt. Med udeleženci sta bili tudi sestri Špela in Urška iz Bohinja. Letos sta bili prvič, kot pravita, sta navdušeni nad pestrim nočnim dogajanjem v knjižnici. »Rada berem, po navadi zvečer, sicer pa tri do štiri knjige na mesec, bi rekla. V zadnjem času mi je bila najbolj všeč knjiga z naslovom Lola Rose,« je povedala Špela. Urška, prav tako navdušena bralka, dodaja, da sta v knjižnico na branje z Andersenom prišli po priporočilih sošolcev. »Imenitno je, ker smo vso noč pokonci in ker se ves čas kaj dogaja.«

Zadovoljen je bil tudi Jan iz Most, 11-letni učenec Osnovne šole Antona Janše, ki sta ga v knjižnici spremljala učiteljica Jana in knjižničar Peter. Tudi on ima svoje najljubše knjige – to so tiste o fantiču Nodiju in želvaku Frančku. »Všeč mi je, ker ni treba iti spat, ker je zabavno in ker so vsi zelo prijazni,« je zadovoljno povedal malo pred polnočjo, ko se je po branju Rdeče Kapice v različnih svetovnih jezikih skupaj z vrstniki začel pripravljati na izdelovanje lutk iz kuhalnic.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / / 12:24

V Dolenji vasi državni spomenik

Plečnikov spomenik žrtvam v Dolenji vasi je vlada razglasila za kulturni spomenik državnega pomena.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Umetniški vtis

Pri izdelovanju blejskega laboda je bil pomemben predvsem umetniški vtis. Veslači so se naloge lotili zelo resno. Njihova kreacija je bila zmagovalna. Lesce so dobile novo oazo zabave, Finci pa so v L...

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Naša sreča, vaša sreča

Novinarska redakcija velikega brata se bo v novem letu selila v nove prostore. Mali brat ostaja vaš človek.

Prosti čas / petek, 22. december 2006 / 06:00

Nominator 229

Lep čas je in zanimivi dnevi so. Tako in drugače. Pravzaprav ne mine dan, večer, ko se v različnih družabnih okoljih poslavlja od iztekajočega se leta. A vselej s približno enakim kontek...

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Glasbena šola za božič

Na Božičnih koncertih v ponedeljek in torek so se Kranjčanom predstavili mladi glasbeniki kranjske glasbene šole.

Kultura / petek, 22. december 2006 / 06:00

Spet evforičen do srca

Veliki božični koncert na kranjski gimnaziji je še enkrat dokazal, kako briljantno glasbeno prihodnost imamo Kranjčani. S koncertno dvorano ta še bolj žlahtna.