
Moč Tedna se krepi
S podelitvijo stanovskih nagrad Združenja dramskih umetnikov Slovenije in premiero Komedije o koncu sveta Evalda Flisarja v režiji Janeza Burgerja se je v petek začel 45. Teden slovenske drame.
Kranj – Vsakoletni festival slovenske dramatike, letos že 45. Teden slovenske drame, se zadnja leta že tradicionalno začenja 27. marca na svetovni dan gledališča. Odprtje festivalskega zastora je zato še toliko bolj svečano, saj na ta dan Združenje dramskih umetnikov Slovenije podeljuje stanovske nagrade. Uvodoma so se na govorniškem odru zvrstili slavnostni govorniki. »Festival je v najboljših, zrelih letih, a hkrati še vedno zori. Želim si, da ne bi nikdar rekli, da je v najboljših letih, ker bi po naravnih zakonih potem temu sledil zaton. Tega nočemo in upamo, da tudi država tega ne bo dopustila. Kakorkoli – od finančne podpore smo odvisni, brez nje festivala ne more biti in brez festivala tudi rezultatov ne,« je tudi letos na neugodno finančno situacijo festivala opozorila direktorica Prešernovega gledališča Mirjam Drnovšček in dodala: »V nekaterih sosednjih državah najboljše drame nagrajuje država, prav tako država s finančno injekcijo spodbuja producente, da bi nagrajena dela čim prej uprizorili. Pri nas to žal z dokaj nizkimi nagradami počne naš festival.«
V imenu Ministrstva za kulturo je spregovoril državni sekretar Anton Peršak, ki je prav razmah slovenske dramatike v gledališčih v zadnjih dvajsetih letih izpostavil kot pomemben učinek festivala. Ob tem je izrazil upanje, da bodo v prihodnje lahko proračunska sredstva za kulturo višja, hkrati pa pohvalil vztrajnost organizatorjev festivala, ki jim tudi v manj naklonjenih okoliščinah uspe tako dobro pripraviti to praznovanje dramatike. Ekipo Prešernovega gledališča v celoti je za prizadevnost pri organizaciji pohvalil tudi gostitelj festivala, kranjski župan Boštjan Trilar, ponosen, da je Kranj te dni kulturno središče Slovenije.
V nadaljevanju so podelili nagrade Združenja dramskih umetnikov Slovenije. Veliki Bršljanov venec za življenjsko delo so namenili režiserki, dramaturginji in gledališki pedagoginji Balbini Battelino Baranovič, odličje Marija Vera za življenjsko delo na področju dramske igre pa je sprejela Olga Grad. Priznanja za umetniške dosežke v gledališču v preteklem letu pa so prejeli režiserka Neda Rusjan Bric in igralca Nika Rozman in Vladimir Vlaškalić. Teden slovenske drame se vsak večer oplemeniti z novo predstavo, pod vodstvom Dušana Jovanoviča že poteka delavnica dramskega pisanja, v petek pa bo na sporedu dan nominirancev z bralnimi uprizoritvami petih za Grumovo nagrado nominiranih besedil. Teden slovenske drame je v polnem teku ali kot je povedala Drnovščkova: »Včasih pravijo, da je ogrožena slovenska nacionalna zavest. Tisti, ki to govorijo, ne poznajo Tedna slovenske drame. Tisti, ki ga, namreč vemo, kako živa je vsako leto na začetku pomladi.«