Prej preverite, ali ste pripravljeni nanj
S tem, ko smo se odločili za hišnega ljubljenca, moramo prevzeti tako skrb za njegovo kot za svoje zdravje. Tudi te misli naj vas vodijo pri odločitvi, ali ste s polno odgovornostjo pripravljeni skrbeti za domačo žival, pa naj bo to pes, mačka, papiga ... Če je pred kakšnim vprašanjem še vedno 'če, ali, kako ...' ne odlašajte in povprašajte o tem veterinarja in svetovalce v specializiranih trgovinah za živali.
Primer: hišni ljubljenec je štirinožni zlati prinašalec. Ta potrebuje najprej gibanje in še enkrat gibanje prav vsak dan v tednu, hrano, pa ne preveč, ker bi prinašalci tako ali tako pojedli vse, kar uživa njihov gospodar in družinski člani, četudi je to stročji fižol, za piko na i pa potrebuje še veliko ljubzeni. No, tudi kakšna pasja šola, v kateri 'vzgojijo' predvsem gospodarja, da bo znal postaviti meje, je vsekakor dobrodošla. Pa to še ni vse... Tudi 'hišne' živali so izpostavljene najrazličnejšim nevarnostim in neljubim dogodkom. Lahko zbolijo, se poškodujejo, nekatere okužbe jim neprestano ogrožajo življenje, nekatere njihove bolezni pa ogrožajo celo naše zdravje. Zato pravimo, da s tem, ko smo se odločili za hišnega ljubljenca, moramo prevzeti tako skrb za njegovo kot tudi za svoje zdravje. Zdravje živali pač ni nekaj samoumevnega, na srečo pa se lahko marsikateremu problemu izognemo z ustreznimi preventivnimi ukrepi. Na prvem mestu velja omeniti ustrezno prehrano in ustrezno bivališče. Če ostanemo pri psu, lahko pa je to tudi drug domač ljubljenček, mora biti hrana kakovostna in zadostna, predvsem pa optimalno uravnotežena glede na velikost in starost psa. Pravilno prehranjene živali se počasneje starajo, so bolj odporne proti boleznim in so ne nazadnje tudi lepšega zunanjega videza. H kakovostni prehrani sodi sveža pitna voda, ki jo mora imeti stalno na razpolago. Čiščenje, občasno razkuževanje pesjaka, nega hišnega ljubljenčka, skrb za redna preventivna cepljenja ... tudi to obvezno sodi zraven.
Kljub vsem številnim preventivnim ukrepom pa se vseeno lahko zgodi, da nam žival zboli. Potrebno je skrbno, vsakodnevno opazovanje živali - tako obnašanja, živahnosti, razpoloženja, ješčnosti, pitja, dihanja, odvajanja iztrebkov in urina, še zlasti pa moramo biti pozorni na morebitno bruhanje, praskanje, drgnjenje, najrazličnejše spremembe na koži, šepanje, morebitno prisotnost izcedkov, kakršnekoli bolečine ali celo živčnih znakov. V vseh teh primerih se je zaželjeno pravočasno obrniti na svojega veterinarja, ki bo opravil pregled vaše živali in vam svetoval o nadaljnih ukrepih ter vam poskušal odgovoriti tudi na vsa druga odprta vprašanja. Včasih pa je, vsaj kar se nege živali tiče, za prvi nasvet dovolj že obisk ene od specializiranih trgovin za živali.