Vinko Möderndorfer / Foto: osebni arhiv

Simpatija na strani žensk

Vinko Möderndorfer: Tri ženske

»Moje tri ženske so predvsem ženske. Drugi in drugačen spol. Z veliko samoironije se zavedajo svojega položaja v moškem svetu.«

Da je vaše dramsko delo učinkovita, duhovita in obenem trpka metafora stanja sodobnega človekovega duha, ki je med drugim zaznamovano z nasiljem potrošniških modelov, česar se zavedamo in sovražimo, a se temu ne moremo upreti, je prebrati v obrazložitvi nominacije za Tri ženske. Je vaša misel uprta v vsakdan, ki ga živimo v Sloveniji, ali gre za univerzalne pasti celotne zahodne družbe?

»Prepričan sem, da gre za univerzalno zgodbo, za vsesplošno občutje bivanja v globalnem svetu primitivnega kapitalističnega potrošništva, ki je prepričano, da se lahko vse proda in tudi vse kupi. Že kar nekaj časa živimo v globalnem svetu. Razlik v načinu potrošništva ni več. Vse skupaj je en sam trgovinski center, kjer se kupci trudijo, da bi čim ceneje kupili, prodajalci pa se trudijo, da bi kupce čim bolj žejne peljali čez vodo. To je takšen sistem. Za to smo se tudi borili. Zdaj pa imamo, kar imamo.«

Kakšne so torej vaše tri ženske?

»Moje tri ženske so predvsem ženske. Drugi in drugačen spol. Z veliko samoironije se zavedajo svojega položaja v moškem svetu. Mislim, da so moje tri ženske zelo duhovite, tudi zelo razmišljujoče, mnogo bolj kot moški. Dramatikova simpatija je na njihovi strani.«

Glede na to, da je polje vašega literarnega dela izjemno široko, od poezije, romanov, esejev, scenarijev za filme, naj dodam še režijo v gledališču, operi in na filmu, kako se odločite, ali boste iz ideje za zgodbo razvili roman ali dramsko delo?

»Pravzaprav se ne odločim jaz. Zgodba se sama se odloči, v kakšni obliki bo ugledala luč sveta. Ne vem, kako se to zgodi, vendar ko se porodi določena ideja, zametek zgodbe, se mi že tudi razkrije, v kakšni obliki jo bom povedal. Nekatere zgodbe so idealne za dramsko dogajanje, druge pa so najbolje povedane v obliki pesmi. Če se zgodba dogaja v daljšem časovnem obdobju, potem najbrž kliče po formi romana. Če gre za izrazito psihološko dogajanje, ki temelji na dialogu, potem je dramska oblika najbrž bolj prava. Tudi za družbenokritično vsebino je dramska forma ali pa celo komedijska primernejša. Najbrž dolgoletno trmasto ustvarjanje pisatelja izostri do te mere, da takoj prepozna pravo literarno obliko (ali žanr) določene zgodbe.«

V petintridesetih letih so se med nagrajenci zvrstila sama velika imena slovenske dramatike, med katere se v zadnjem desetletju uvrščate tudi vi. Veljate za enega uspešnejših dramskih avtorjev, ki se udeležujejo natečaja za nagrado Slavka Gruma, ki ste jo doslej prejeli dvakrat, za besedili Vaje za tesnobo (2012) in Evropa (2014). Kaj vam pomeni nagrada kot taka?

»Veliko mi pomeni. Seveda. Obakrat sem bil zelo vesel. Če mi Grumova nagrada ne bi nič pomenila, ne bi tolikokrat sodeloval. Mislim, da je to najbolj resna literarna nagrada na Slovenskem. Organizatorji se vedno zelo potrudijo, komisija, ki se odloča o nominacijah in nagradah, je resno izbrana in večinoma maksimalno kompetentna. Kar ne pomeni, da se žiranti včasih tudi ne zmotijo, da mogoče kakšnega dobrega avtorja tudi spregledajo. Vendar to se dogaja. Popolne objektivnosti ne more biti. Tudi oni so samo ljudje. Res je, dobil sem dve Grumovi nagradi, dvanajstkrat (mogoče še celo večkrat) pa sem bil nominiran. Kar mi pomeni še več. Tudi nominacije so pomembne. Osebno nekatere svoje nominirane igre cenim celo bolj kot obe nagrajeni. Ampak avtorjevo mnenje seveda pri takšnih rečeh ne šteje.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / ponedeljek, 9. maj 2022 / 18:10

Življenje jadralca je težko opisati

Walter Teršek iz Preddvora se je leta 2019 s svojimi sedemindvajsetimi leti z jadrnico Lady Ivana podal na pot okoli sveta. Po brodolomu, ki ga je doživel in preživel, je napisal knjigo 10 m svobode....

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 2. september 2021 / 14:38

Štopali na avtocesti

Kranj – Gorenjski prometni policisti so pred dnevi z avtoceste napotili tuji štoparki, ki sta stali ob robu odstavnega pasu pri Voklem. Pešci se namreč ne smejo gibati niti po niti ob avtocesti.

Žirovnica / četrtek, 2. september 2021 / 14:37

Migali so za Tadeja

V Završnici je potekal dobrodelni športno-rekreativni dogodek z naslovom Migamo za Tadeja. Prijatelji so na njem zbirali sredstva za Tadeja, še do pred kratkim aktivnega kolesarskega navdušenca, ki se...

Zanimivosti / četrtek, 2. september 2021 / 14:35

Včasih je lažje delati z moškimi

Mojca Smolej iz Šenčurja je voznica avtobusa, ki svojega dela ne opravlja le s strastjo, temveč tudi ponosom, v službo gre vedno z veseljem. V poklicu, ki stereotipno pripada pretežno moškim, se je od...

Kronika / četrtek, 2. september 2021 / 13:16

Gorel pomožni objekt

Medvode – Na območju Medvod je v nedeljo popoldan zagorel pomožni objekt, požar pa se je kasneje razširil na fasado in ostrešje bližnje stanovanjske hiše. Ogenj so pogasili gasilci prostovoljnih ga...

Kamnik / četrtek, 2. september 2021 / 12:10

Pohod, ki povezuje

Kamnik, Domžale – Mo­dre novice, Zavod za turizem in šport Kamnik ter Zavod za šport in rekreacijo Domžale v soboto, 4. septembra, pripravljajo že peti Pohod ob reki, ki povezuje občane občin Kamni...