Doživeli so spokorniško procesijo
V soboto in nedeljo je Škofja Loka zaživela po srednjeveško in svetopisemsko. Po njenih ulicah in trgih je krenila spokorniška procesija, Škofjeloški pasijon, skoraj tristo let stara gledališka igra s svetopisemsko zgodbo, ki jo uprizarjajo na prostem.
Škofja Loka – Pred sobotno premiero se je vročica v pasijonskem taboru v prostorih nekdanje vojašnice stopnjevala iz minute v minuto. Igralci, statisti, nosači, konjeniki in drugi, ki sooblikujejo pasijonsko zgodbo, so se oblačili v kostume, maskerke so jim na obraze pričarale podobe hudičev, angelov, trpečega Jezusa, stražarjev, apostolov ... Še zadnja režiserjeva navodila, molitev in blagoslov brata Jožka Smukavca, predstojnika kapucinskega samostana, in prvi prizori pasijonske procesije so se odpravili v mesto.
Pred kakimi tri tisoč gledalci se je zvrstilo dvajset prizorov, povzetih po svetopisemskih besedilih, ki predstavljajo zgodbo človeštva od Adama in Eve.
Nadaljuje se prek Kristusovega trpljenja in smrti do današnjih dni, vključeni so prizori iz stare in nove zaveze, posebnost predstave je tudi spremstvo šestih loških cehov iz časa, ko je loški kapucin pater Romuald pred skoraj tristo leti po ljudskem izročilu zapisal besedilo Škofjeloškega pasijona. V spokorniško procesijo so jih po besedah Marte Gartner, knjižničarke iz škofjeloškega kapucinskega samostana, kjer hranijo izvirnik in faksimile Škofjeloškega pasijona, vključili zato, ker so bili nekakšni sponzorji takratnih uprizoritev.
Sobotno večerno premiero in nedeljsko popoldansko predstavo si je ogledalo več kot pet tisoč gledalcev, z generalko vred pa več kot šest tisoč, kar je po besedah vodje projekta Mateja Mohoriča Peternelja dobra popotnica za nadaljnje uprizoritve. Prva naslednja bo v petek namenjena šolam, sledili bosta še na cvetno soboto in nedeljo, zatem pa na velikonočni ponedeljek ter še 11. in 12. aprila, če bo seveda predstavi na prostem vreme naklonjeno kot na začetku. V nasprotnem primeru bodo nadomestni termini predstav še 17., 18. in 19. aprila.
Premiero je obiskalo tudi več uglednih gostov, ki jih je uro pred predstavo v Sokolskem domu sprejel škofjeloški župan Miha Ješe. Med njimi so bili trije slovenski škofje in več drugih predstavnikov Rimskokatoliške cerkve pa tudi predstavniki islamske skupnosti, člani diplomatskega zbora, akreditirani v naši državi, med njimi tudi vatikanski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz, predstavniki s Škofjo Loko pobratenih in partnerskih mest ter številni gostje, ki so sodelovali pri nastajanju, soustvarjanju, raziskovanju in podpori Škofjeloškega pasijona.