Pogozdovali tudi na Gorenjskem
V soboto, 21. marca, je mednarodni dan gozdov, ki ga bodo v Sloveniji obeležili z akcijo Obnovimo slovenske gozdove. Prostovoljci bodo sadili sadike gozdnih dreves tudi na dveh lokacijah na Gorenjskem.
Kamnik – Zveza tabornikov Slovenije in Zavod za gozdove Slovenije bosta na mednarodni dan gozdov nadaljevala lani začeto akcijo Obnovimo slovenske gozdove in skupaj s prostovoljci na šestih lokacijah v Sloveniji sadila sadike gozdnega drevja v gozdovih, ki jih je februarja lani prizadel žled. Skupno naj bi posadili 19 tisoč sadik, za nakup katerih so denar zbrali občani (s pošiljanjem SMS-sporočil) in podjetja. Na Gorenjskem bodo pogozdovali na dveh lokacijah na območju krajevne enote Kamnik, prostovoljci se bodo za to zbrali ob pol desetih na Klancu pri Komendi (pri Partizanski bolnici dr. Tineta Zajca) in na Selih pri Kamniku (pri cerkvi). Udeleženci naj se za delo v gozdu primerno oblečejo in obujejo, s sabo naj prinesejo rovnico ali kramp, koristne pa bodo tudi delovne rokavice ter plastične vreče ali torbe za prenašanje sadik.
V Zavodu za gozdove so ob mednarodnem dnevu gozdov tudi pripravili informacijo o poteku in nadaljnjih usmeritvah sanacije poškodovanih gozdov, pri tem pa so poudarili predvsem prizadevanja za posek poškodovanih in od podlubnikov (lubadarja) napadenih iglavcev ter za obnovo in nego prizadetih gozdov. V zavodu ugotavljajo, da so lastniki gozdov v Sloveniji morali lani zaradi podlubnikov posekati 408 tisoč kubičnih metrov drevja ali petino več kot let prej, pa četudi lansko leto zaradi vlažnega in hladnega poletja ni bilo ugodno za razvoj podlubnikov. Sedanje suho obdobje v marcu nakazuje, da bi se problem podlubnikov v naslednjih mesecih lahko močno zaostril. V ugodnih razmerah bi se podlubniki lahko pretirano razmnožili in povzročili škodo, ki bi jo merili v milijonih kubičnih metrov. Zavod zaradi tega poziva lastnike, da pravočasno posekajo in spravijo iz gozda vsa ogrožena drevesa in da svoje gozdove redno pregledujejo. Po poseku in spravilu poškodovanega drevja bo prišla na vrsto obnova in nega sestojev. Obnoviti bo treba štirinajst tisoč hektarjev gozdov, od tega devetsto hektarjev s sadnjo sadik.