Ohranjanje kulturne dediščine: Anja Jerin, Mojca Šifrer Bulovec, Jana Mlakar, Bojana Rogelj Škafar in Nena Židov v Galeriji Ivana Groharja / Foto: arhiv razstave (Jože Štukl)

Umetnost cvetja

V Groharjevi galeriji v Škofji Loki so odprli zanimivo razstavo Tradicionalno izdelovanje papirnatih rož.

V zadnjih desetletjih se je ponovno revitaliziralo tradicionalno izdelovanje papirnatih rož. Na razstavi so na ogled izdelki, ki so jih v Register žive kulturne dediščine evidentirali pod enoto Izdelovanje papirnatih rož, predstavljeni pa so tudi predmeti iz papirnatih rož, ki so bili v rabi ob raznih šegah, hrani pa jih Slovenski etnografski muzej. Po nagovoru direktorice Loškega muzeja Jane Mlakar je o izdelovanju papirnatih rož spregovorila tudi direktorica Slovenskega etnografskega muzeja Bojana Rogelj Škafar. Tovrstno veščino na Loškem je predstavila kustosinja Mojca Šifrer Bulovec, ki je poleg Nene Židov in Anje Jerin sooblikovala razstavo.

Gre za veščino, ki je nastala iz potrebe po trajnejši okrasitvi ali obeleženju pomembnega, svečanega dogodka. Zaradi obstojnosti, ki jih imajo papirnate cvetlice v primerjavi z naravnim cvetjem, zlasti pa zaradi pomanjkanja naravnega cvetja v obdobjih zmanjšane letne vegetacije, je bilo izdelovanje papirnatih rož močno razširjeno tudi na Slovenskem. Umetno cvetje so na Loškem verjetno začeli izdelovati v nunskem samostanu v Škofji Loki. Loške klarise so zlasti v prvi polovici 18. stoletja voščene kipce Jezusa in Božjepotne Marije krasile z umetnimi rožami. S tem delom so po letu 1782 nadaljevale uršulinke. Sredi 19. stoletja sta v mestu delovali dve cvetličarski mojstrici, ki sta tudi okraševali nabožne slike in voščene kipce ter izdelovali venčke in šopke za razne priložnosti. Loško območje je bilo še posebno poznano po svatbenih pogačah in malih kruhkih, okrašenih z umetnimi rožami. Zadnja mojstrica te obrti je bila Marija Rupar (1867–1953) iz Škofje Loke. Umetne rože so izdelovali iz blaga, papirja ali voska, redkeje iz peres. Izdelovanje cvetja iz krep papirja je bilo za nekatere ženske tudi pomembna domača obrt. Na Žirovskem in v Železnikih umetne rože tudi klekljajo. Razstava bo na ogled do 29. marca.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 17. maj 2018 / 11:00

Sem vprašal ptičice

Tržič – V petek, 18. maja, bodo ob 18. uri v Tržiškem muzeju nastopili pevci ljudskih pesmi Folklorne skupine Karavanke.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 18. september 2014 / 13:42

Miss Slovenije Leščanka

Zmagovalka letošnjega izbora Miss Slovenije 2014 je postala 20-letna Julija Bizjak iz Lesc. Naziv prve spremljevalke je prejela Anja Mihelič, druga pa je bila Anja Kragelj. Julija bo tako zastopal...

Razvedrilo / četrtek, 18. september 2014 / 13:36

Dež jih ni pregnal

Kljub dežju je bilo živahno na tromeji, Hrastov memorial bo čez dve leti dopolnil dvajset let, najlepšo slovensko popevko je zapela Darja Švajger, sobotno pivsko in modno Jesen v mestu pa so zaradi de...

Kamnik / četrtek, 18. september 2014 / 13:33

Nošam zagodlo slabo vreme

V Kamniku so kljub kislemu vremenu izpeljali že 44. Dneve narodnih noš in oblačilne dediščine.

Gorenja vas-Poljane / četrtek, 18. september 2014 / 13:30

Marijina kapelica spet stoji

Na Poljanski cesti v Gorenji vasi so na mestu, kjer je nekoč že stala, znova postavili kapelico po originalnem načrtu Josipa Šubica.

Naklo / četrtek, 18. september 2014 / 13:29

Spomin na poslednji boj

V nedeljo je minilo 72 let od spopada drugega bataljona Kokrškega odreda z Nemci v Udin borštu, v katerem je bilo ubitih 24 partizanov.