Priložnost tudi v industrijski konoplji
Zadnja leta se število pridelovalcev industrijske konoplje in z njo zasajenih površin zelo povečuje.
Mavčiče – V Sloveniji je industrijsko konopljo dovoljeno gojiti od leta 2004. »Zadnjih pet let se število pridelovalcev in velikost površin, zasejanih z industrijsko konopljo, iz leta v leto skoraj podvaja. Lani je bilo tako že 400 pridelovalcev, ki so industrijsko konopljo zasejali na 400 hektarih površin,« pravi Maja Klemen Cokan, kmetijska svetovalka na Kmetijsko gozdarskem zavodu Celje, ki je o pridelavi in uporabi industrijske konoplje v sredo predavala v Mavčičah. Na predavanju v organizaciji Društva Sorško polje je poudarila, da je industrijska konoplja zagotovo lahko dobra tržna priložnost slovenskih kmetij: »Trenutno je povpraševanje po vseh surovinah in izdelkih iz konoplje večje kot ponudba.« Industrijska konoplja je vsestransko uporabna: uporablja se v prehrani, kozmetični industriji, iz nje je možno izdelovati papir, tekstil, izolacijske materiale ...
Gre za rastlino, ki je za gojenje nezahtevna. »Zelo dobro prenaša sušo. Bolje uspeva na peščenih tleh kot na ilovnatih, sicer pa razpleveli tla in na njivi pusti veliko organske mase. Industrijska konoplja je odlična za obogatitev kolobarja, zemljo razstruplja in jo bogati z ogljikovim dioksidom. Konoplja je lahko glavni ali naknadni posevek,« je Klemen Cokanova, sicer velika zagovornica ekološkega in biodinamičnega kmetovanja, naštela nekaj prednosti te rastline. Po drugi strani se pridelovalci soočajo tudi s težavami, saj se, pravi, petdeset let ni nihče ukvarjal s pridelavo te rastline, zato tudi razvoja ni bilo. »Težave se pojavljajo pri žetvi, saj za industrijsko konopljo ni posebnega kombajna, mnogi tudi zmotno mislijo, da je seme edini ciljni produkt, a je uporabna cela rastlina.«
Dovoljenja za gojenje industrijske konoplje izdaja kmetijsko ministrstvo, vlogo za izdajo dovoljenja pa morajo pridelovalci vložiti vsako leto do 10. maja.