
Osem gospodarskih oskarjev
Gospodarska zbornica Gorenjske je letos za izjemne dosežke nagradila osem menedžerjev iz sedmih podjetij. Med nagrajenci tokrat ni nobenega Gorenjca.
Ljubljana – Gospodarska zbornica Slovenije je v sredo v Cankarjevem domu že 47. podelila letošnje nagrade za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, ki jih v GZS poimenujejo kar slovenski gospodarski oskarji, saj so najstarejša in najprestižnejša tovrstna priznanja v Sloveniji. Letošnjih nagrajencev je osem, prihajajo pa iz sedmih podjetij, šestih regij in šestih panog. Dosedanjim 336 nagrajencem od leta 1975 vnaprej so se tako pridružili nekdanji predsednik idrijskega koncerna Kolektor, sedaj predsednik nadzornega odbora in konzorcija lastnikov Stojan Petrič, direktor Gen energije Martin Novšak, direktorica Plastike Skaza Tanja Skaza, že pokojni direktor družbe Agito Miroslav Brus (nagrado je prevzela soproga Anka Brus), direktor družbe Radgonske gorice Gornja Radgona Borut Cvetkovič, direktor podjetja Tehnos iz Žalca Anton Kisovar ter Anton Konda in Jože Štupar, direktor in tehnični direktor družbe Keko - Oprema iz Žužemberka. »Za nagrado je najbolj zaslužna naša ekipa, ki zna realizirati vizijo v prakso,« je poudarila Tanja Skaza, podobno pa so povedali tudi drugi nagrajenci.
Nagrade GZS prejmejo vodilne osebe družb, ki so v preteklem letu dosegle izjemne rezultate in tako doprinesle k promociji odličnosti, konkurenčnosti, razvoju ter širšim in trajnejšim družbenim spremembam, so pojasnili v zbornici. »Nagrade so v prvi vrsti priznanje samim nagrajencem za njihove dosedanje rezultate, po drugi strani pa so tudi vzpodbuda za samozavest in ambicioznost celotnemu slovenskemu gospodarstvu in družbi, da v Sloveniji še vedno premoremo odlična podjetja. Ta prihajajo z vseh koncev Slovenije, so nadpovprečno poslovno uspešna, družbeno odgovorna, okoljsko ozaveščena in imajo tudi izjemno visoko notranjo kulturo odnosov med zaposlenimi. Poleg posnemanja želimo z nagradami tudi spodbuditi klimo, da v Sloveniji ni vse tako črno, ni vse tako pesimistično in predvsem, da imamo med menedžerji in podjetniki v večini tiste, ki so uspešni in družbeno odgovorni,« je ob predstavitvi nagrajencev povedal predsednik GZS Samo Hribar Milič in poudaril, da posamezni primeri tajkunstva ali nezakonitega, nemoralnega delovanja ne morejo in ne smejo vreči črne pike na celoten slovenski menedžment.
Janez Škrabec, predsednik komisije za podeljevanje nagrad GZS, ki je pri ocenjevanju dosežkov upoštevala 69 različnih kriterijev, od tržnih, razvojnih in izvoznih rezultatov družb do poslovnih rezultatov in uveljavljanja na trgu, je poudaril, da so nagrajenci letos prvič, čeprav povsem naključno, sami slovenski menedžerji iz podjetij, ki so v polni slovenski lasti. Nagrajenci vodijo podjetja, ki imajo nizek neto finančni dolg na EBITDA, visoko rast dobička, več kot 50 odstotkov prihodkov ustvarijo v tujini, vsi pa so v zadnjem obdobju investirali v proizvodno opremo, prostore ali zaščito intelektualne lastnine. Ob tem gre za družbeno odgovorna podjetja, ki tesno sodelujejo z lokalno sfero, je še dejal.