Praznujemo dan žena
Kranj – Osmi marec, dan žena, je mednarodni praznik ekonomske, politične in socialne enakopravnosti žensk. Kakšen pomen ima danes pred stoletjem uveljavljen praznik? Je izgubil na svoji vrednosti, saj so ženske že dolgo nazaj dosegle, za kar so se borile? Je v vsakdanji bitki za preživetje zvodenel? Ga sploh še kdo praznuje ali pa je samo še en komercialni dan, ob katerem cveti posel v cvetličarnah in trgovinah z darili?
Naj bodo odgovori na vprašanja takšni ali drugačni, osmi marec ohranja svojo simbolno vrednost. Pravno-formalno imajo ženske povsem enake pravice kot moški, so politično, ekonomsko in socialno enakopravne. V življenju seveda ni vedno tako: ženske v mnogih poklicih zaslužijo manj od moških, za kariero se morajo pogosto truditi bolj od njih, bolj so izpostavljene nasilju, predvsem družinskemu. Po drugi strani pa vidimo, da se vse bolj uveljavljajo na številnih poklicnih področjih: vedno več jih je na čelu izobraževalnih in socialnih ustanov, tudi v gospodarstvu prevzemajo krmila, v družini pa po zaslugi sedanjih bolje ozaveščenih generacij moških slednji prevzemajo tudi velik del družinskih bremen.
Naj bo tako ali drugače, mednarodni praznik žensk lahko praznujemo kot spomin na čase, ko enakopraven položaj žensk ni bil samoumeven, za današnjo rabo pa predvsem zato, da izbojevane pravice obdržimo in položaj žensk kvečjemu še izboljšamo. Seveda pa ob tej priložnosti lahko z majhno pozornostjo, darilcem ali cvetjem damo ženskam vedeti, da je to njihov dan, in jim tako izkazujemo ljubezen, naklonjenost, hvaležnost, spoštovanje.