Enotno proti upravljavskemu načrtu
Občinski svet v Bohinju je na februarski seji obravnaval tudi osnutek upravljavskega načrta Triglavskega narodnega parka (TNP) in enotno zahteval njegov umik ter ponovno odprtje Zakona o TNP.
Bohinjska Bistrica – »Vesel sem, da smo končno pokazali enotnost in soglasno sprejeli sklepe, ki se nagibajo k temu, da je treba načrt upravljanja Triglavskega narodnega parka zavrniti, ker v ničemer ne pripomore k blagostanju naše občine. Načrt je s stališča varstva narave zelo dober, na človeka, ki biva v tem prostoru, pa je pozabil,« je prejšnji četrtek po seji občinskega sveta povedal bohinjski župan Franc Kramar. Kot je še dodal, so sklepi občinskega sveta pokazali, da bo dejansko treba odpreti Zakon o Triglavskem narodnem parku in popraviti vse anomalije v njem, potem pa sprejeti upravljavski načrt, ki bo prebivalcem parka omogočil možnosti normalnega gospodarjenja in življenja.
Kot zelo pomembno je enotnost občinskega sveta ocenil tudi Bojan Traven, vodja druge največje liste v občinskem svetu – Ekipe za prihodnost, ki je poudaril: »Vsak, ki je prebral upravljavski načrt, ve, da je slab, neživljenjski. Ne le da ne omogoča razvoja, temveč onemogoča preživetje. Upravljavski načrt je vladna uredba in ga noben odlok oz. odločitev občine ali župana ne bo mogla preglasovati, zato je še toliko pomembneje, da smo zavzeli takšno pozicijo.« Traven je sicer na seji kot vodja statutarno-pravne komisije opozoril na več neskladij upravljavskega načrta tako z Zakonom o Triglavskem narodnem parku kot tudi z drugimi zakoni in uredbami.
Vršilca dolžnosti direktorja Triglavskega narodnega parka Petra Skoberneta odločitev občinskega sveta ni presenetila: »Od razprav pri pripravi osnutka upravljavskega načrta do priprave predloga je poteklo precej časa, v tem času pa se je pokazalo realno stanje, predvsem finančno, zato je razočaranje razumljivo.« Kot je dodal Skoberne, se je že v času razprave pokazalo, da so majhen delež pripomb upoštevali, problem je bil namreč v tem, da velikega števila pripomb v načrtu upravljanja ni bilo mogoče upoštevati, temveč je za to potrebna sprememba Zakona o TNP. »O neskladjih upravljavskega načrta z zakoni bodo morali odločiti pravniki,« ocenjuje Skoberne in dodaja, da se je v preteklosti preveč časa izgubljalo s težavami in spori, na račun tega pa so trpeli razvojni potenciali parka.