
Vojaki zbrani v enem dnevu
Nova modularna zmogljivost Slovenske vojske s 740 pripadniki je za ukrepanje ob naravnih in drugih nesrečah pripravljena v 24 urah.
Kranj – V Vojašnici Petra Petriča v Kranju so v soboto ob dnevu Civilne zaščite predstavili novo modularno zmogljivost Slovenske vojske za sodelovanje pri zaščiti, reševanju in pomoči, v katero bo vključenih do 740 pripadnikov Slovenske vojske, ki bodo z opremo za delovanje na prizadetih lokacijah pripravljeni v 24 urah, v najbolj zahtevnih razmerah pa lahko v 48 urah modularno zmogljivost razširijo na več kot tisoč vojakov. Po besedah obrambnega ministra Janka Vebra je bila Slovenska vojska že do sedaj močno vključena v zaščito prebivalcev in varstvo premoženja ob naravnih in drugih nesrečah ter v odpravljanje njihovih posledic, ker pa so naravne in civilizacijske nesreče v povezavi s spremenjenimi klimatskimi in okoljskimi razmerami med največjimi grožnjami naši varnosti, pa je bil utemeljen razmislek, kako bi usklajenost delovanja sil za zaščito, reševanje in pomoč ter Slovenske vojske ob takih nesrečah dvignili na še višjo raven in se še hitreje ter učinkoviteje odzivali na potrebe prebivalstva. »Verjamem, da smo z oblikovanjem zmogljivosti, ki je bila danes predstavljena, to dosegli,« je minister povedal v nagovoru. Ob tem je poudaril, da so pripadniki zmogljivosti na nedavni vaji Vihra 2015 pokazali in dokazali, da so visoko usposobljeni in pripravljeni na zahtevne naloge.
Nova zmogljivost Slovenske vojske bo aktivirana ob dogodkih, kot so naravne in druge nesreče večjega obsega, ter ob dogodkih, ko gre za obrambno oziroma vojaško delovanje, pri čemer presoja, kdaj potrebujejo pomoč vojske ali dodatnih moštev iz drugih regij, še vedno ostaja v pristojnosti županov, ki za takšno pomoč zaprosijo poveljnika Civilne zaščite, je dejal Veber. Ob tem je posebej izpostavil dvonamensko uporabo sredstev in opreme, namenjeno tako ukrepanju ob naravnih in drugih nesrečah kot značilnim vojaškim dejavnostim, kar je po njegovem najracionalnejša rešitev. S tem pristopom želi ministrstvo tudi upravičiti zaupanje državljanov, da premišljeno in smotrno načrtujejo porabo javnih sredstev, večnamenska oprema pa tudi bistveno pripomore k hitremu odzivu na nesreče in izboljša varnost vseh, ki opravljajo vojaške naloge ter naloge zaščite in reševanja.
Obrambni minister si je predstavitev zmogljivosti Slovenske vojske ter sil za zaščito, reševanje in pomoč ogledal skupaj z načelnikom Generalštaba Slovenske vojske generalmajorjem Andrejem Ostermanom in poveljnikom Civilne zaščite Srečkom Šestanom. Po ogledu je Osterman povedal, da so v modularno zmogljivost vključene vse enote in oprema Slovenske vojske, ki so v preteklosti sodelovale pri zaščiti, reševanju in pomoči, ter da je zmogljivost neposredno vključena v linijo vodenja in poveljevanja. Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan pa je dejal, da imamo v Sloveniji poleg modularne zmogljivosti, ki jo bo treba še dodatno usposobiti in opremiti, za zaščito in reševane na razpolago še približno 60 tisoč prostovoljnih in poklicnih gasilcev z opremo, v reševanje pa se vključuje tudi policija. Po njegovi oceni je obstoječi sistem zagotovilo za varnost in učinkovito ukrepanje, pri čemer pa je izrazil zaskrbljenost zaradi preslabega popolnjevanja državnih rezerv v zadnjih letih.