
Žičničarji zadovoljni s sezono
Zaradi dobrih snežnih razmer in lepega vremena na slovenskih smučiščih te dni uživa veliko ljubiteljev zimskih radosti. Žičničarji so z letošnjo bero zaenkrat zadovoljni, želijo pa si več promocije ter prijaznejše poslovno okolje, predvsem za manjša smučišča.
Kranjska Gora – Večina slovenskih smučišč v letošnjem januarju in februarju beleži poslovne rezultate, ki so od deset do dvajset odstotkov boljši od lanskih, so pred dnevi na novinarski konferenci povedali predstavniki Zbornice gorskih centrov in Združenja slovenskih žičničarjev. Na Krvavcu tako pričakujejo, da bodo po decembrskem klavrnem začetku sezone v januarju in februarju s skupaj okoli sto tisoč smučarji beležili kar tridesetodstotno povečanje prometa v primerjavi z enakim lanskim obdobjem. Podobno je na smučišču Cerkno, kjer so lani smučarsko sezono zaradi odpravljanja posledic žledu začeli šele februarja. Letos je obisk za vsaj deset odstotkov boljši, kar je med drugim tudi posledica obnovljene ceste skozi Davčo, ki je bistveno povečala dostopnost smučišča.
Tudi v Kranjski Gori so z obiskom relativno zadovoljni, čeprav rekordnih rezultatov zaenkrat ne beležijo. »Decembra smo začeli dobesedno na krpi snega, vse naprave smo pognali šele v prvih dneh januarja, kar se bo prav gotovo poznalo na poslovnih rezultatih,« je povedala Klavdija Gomboc iz podjetja Žičnice Kranjska Gora. »Letos imamo tako 76 obratovalnih dni, obiskalo nas je skupaj 120 tisoč smučarjev. Sezona je primerljiva s predlansko, ki pa je bila za naše smučišče še vedno podpovprečna. Upamo, da nam bo vreme naklonjeno do konca sezone.«
Kot poudarjajo žičničarji, pa bi za doseganje boljših rezultatov nujno potrebovali tudi bolj spodbudno poslovno okolje. »Turistični delavci smo zdaj žal odvisni le sami od sebe, čeprav menimo, da bi moral vsak, ki živi od turizma, nekaj prispevati za nas. Če se želimo premakniti naprej, bomo morali tudi zelo poenostaviti določene postopke, ki sedaj omejujejo delo turističnega gospodarstva,« poudarja predsednik Združenja slovenskih žičničarjev Ernest Kovač. »Kot predstavnik Slovenije v združenju evropskih gorskih centrov sem pred kratkim obiskal smučišča v nekdanji skupni državi, od koder so se nekoč hodili učit k nam, nato pa s podporo lokalnih skupnosti in svojih vlad uspeli voz turizma pognati z veliko paro naprej,« je povedal. Kljub temu, pravi, imajo slovenska smučišča še vedno veliko prednost pred konkurenco, predvsem zaradi vrhunskih šol smučanja, urejenosti, varnosti in medsebojne povezanosti. Pri tem so žičničarji izpostavili še problem manjših smučišč. Številna so, predvsem zaradi zapletene birokracije in relativno dragih obratovalnih stroškov, v času zaostrenih gospodarskih razmer nehala obratovati. A žičničarji so prepričani, da lahko le delovanje velikega števila manjših lokalnih smučišč omogoči smučanje masi otrok, ki bo z zdravo rekreacijo na snegu nadaljevala tudi v zrelejšem obdobju.