Zaobljuba k nenasilju
»Vredno je ravnati nenasilno, ker bo tako družba lepša za vse,« je sporočilo projekta Sistemski pristop k medvrstniškemu nasilju v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Projekt s kar 64 temeljnimi aktivnostmi nagovarja otroke in mladino, učitelje, starše, institucije ...
Kranj – Približno tristo učencev OŠ Simona Jenka Kranj in približno 140 strokovnih delavcev je vključenih v projekt Sistemski pristop k medvrstniškemu nasilju v vzgojno-izobraževalnih zavodih (VIZ), ki traja od februarja 2015 do aprila 2016 in ga je finančno podprl Norveški finančni mehanizem. »Kar 120 projektov se je prijavilo na njihov razpis, 20 jih je bilo uspešnih in so jih prepoznali kot kakovostne. Projekt Sistemski pristop k medvrstniškemu nasilju v VIZ pa je bil med tremi najbolje ocenjenimi,« je povedala dr. Katja Filipčič iz Inštituta za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani (v nadaljevanju Inštituta), glavna koordinatorica projekta, in nadaljevala: »Kar bi radi poudarili s tem projektom, je to, da nasilje ni samo problem šole. Zato so se vanj poleg Inštituta in OŠ Simona Jenka Kranj kot glavnega partnerja vključile še druge institucije: Vzgojni zavod Kranj, Center za socialno delo Kranj – dnevni center za mlade in družine, Društvo za nenasilno komunikacijo, Mestna občina Kranj s podporo župana Boštjana Trilarja, European Wergeland Centre, lokalno društvo tabornikov, mestno gledališče .... Naš cilj je zmanjšati nasilje in otroke – tako žrtve kot storilce in opazovalce – opremiti za nenasilje. OŠ Simona Jenka smo pritegnili k projektu ne zato, ker bi bila šola 'problematična', ampak zato, ker so vodstvo in učitelji pokazali veliko pripravljenosti za ukvarjanje s tem.« Vodja projekta je dr. Mitja Muršič iz Inštituta.
Projekt ima kar 64 temeljnih aktivnosti, med njimi so tematske razredne ure, ki jih vodijo strokovnjaki iz Društva za nenasilno komunikacijo, v šoli bodo uredili t. i. sobo za umik oz. za sprostitev, izdali bodo dva tematska časopisa, organizirali bodo tabor v Marindolu s poudarkom na medsebojnih odnosih ... in na določene aktivnosti povabili tudi učence iz drugih razredov in zunanje partnerje. Aktivnosti so se že začele odvijati v oddelkih OŠ Simona Jenka - Center in v še dveh oddelkih šestega razreda na matični šoli. Dejavnosti, ki potekajo v OŠ in so vanje vključeni otroci, potekajo v okviru šolskega časa. Koordinatorici oz. motor in srce projekta v šoli sta Ingrid Klemenčič in Alenka Kuhar.
Starše bodo obveščali o projektu, zanje pripravili predavanja v okviru dveh Šol za starše in tudi učitelje bodo z izobraževanji opremili z več znanja o tem, kako prepoznati vsakršno nasilje. »Oblike vrstniškega nasilja so raznolike, najbolj razširjeno je verbalno, ki se je še povečalo z uporabo novih informacijsko-komunikacijskih tehnologij. Treba je razmišljati o tem, kako odrasli uči otroka uporabe mobitela, Facebooka, spleta ...« je med številnimi koristnimi informacijami na nedavnem uvodnem predavanju ob predstavitvi projekta povedala Katja Zabukovec Kerin iz Društva za nenasilno komunikacijo.