Volivci so izbrali Zorana Jankovića
Zmagovalka predčasnih parlamentarnih volitev je Lista Zorana Jankovića Pozitivna Slovenija. Pred dvema mesecema ustanovljena stranka je za dva odstotka porazila SDS Janeza Janše, ki mu je večina javnomnenjskih raziskav kazala prvo mesto.
Kranj - Tako so kazale ankete, vselej pa nazadnje odločijo volivke in volivci, ki so Jankovićevi Pozitivni Sloveniji dodelili 28,53 odstotka glasov (na Gorenjskem celo 30,53), SDS pa 26,26 odstotka (na Gorenjskem 25,88). Rezultati so še neuradni, vseeno pa do uradnih ni pričakovati sprememb. Jankovićevi bodo v parlamentu zasedli 28 poslanskih mest, Janševi 26, SD 10, Virantovi 8, DeSUS in SLS po 6, NSi pa je dobila 4 sedeže. Med enajstimi mandati, ki v državnem zboru pripadajo prvi volilni enoti, torej Gorenjski, po trije pripadajo Listi Zorana Jankovića in SDS, po eden pa SD, Listi Virant, DeSUS-u, SLS in NSi. Na Jankovićevi listi so bili izvoljeni: Alenka Pavlič, ki je v volilnem okraju Jesenice dobila 39,52 odstotka glasov, Alojz Potočnik (Kranj I) z 39,66 odstotka in Alenka Bratušek (Kranj II) z 38,40 odstotka. Iz stranke SDS so se v parlament uvrstili: Branko Grims (Kranj III) z 32,19 odstotka glasov, Marko Pogačnik (Škofja Loka I) z 29,08 odstotka in Irena Tavčar (Škofja Loka II) s 33,94 odstotka. Državljanska lista Gregorja Viranta, ki je na Gorenjskem z 8,72 odstotki glasov na tretjem mestu, ima poslanca Bojana Starmana (Škofja Loka II), ki so mu volivci dodelili 10,22 odstotka glasov. Poslanec SD bo še naprej Samo Bevk iz Idrije, izvoljen s 16,30 odstotka. DeSUS bo z Gorenjske zastopala Jana Jenko iz tržiškega volilnega okraja, ki je prejela 7,07 odstotka glasov, SLS pa Mihael Prevc iz Železnikov z 11,32 odstotka. 10,15 odstotka je v drugem škofjeloškem volilnem okraju prejel Anton Kokalj iz stranke NSi. Ti so bili izvoljeni v gorenjski volilni enoti, zunaj nje pa še Karl Erjavec (DeSUS), ki je kandidiral v volilnem okraju v Žalcu, Ljudmila Novak (NSi) iz Moravč, ki sodijo v eno od ljubljanskih volilnih enot, ter Saša Kos (Pozitivna Slovenija) in Gregor Virant (Lista Virant) iz Domžal.
Gorenjska poslanska zasedba
Gorenjska poslanska zasedba je zelo raznolika: med enajsterico so štiri ženske in sedem moških. Pet poslancev novega mandata je novincev, šest že starih znancev. Od teh so bili v parlamentu zadnjega mandata Alojz Potočnik, Branko Grims in Samo Bevk. Mihael Prevc, Bojan Starman in Anton Kokalj pa so se po mandatu odmora spet vrnili v državni zbor, Prevc in Kokalj kot svojima strankama ves čas zvesta člana, Bojan Starman pa je bil v predpreteklem mandatu v parlamentu kot član SDS. Politično povsem neznana so nam imena Alenke Potočnik, Jane Jenko in Irene Tavčar, medtem ko druge poznamo bodisi iz drugih strank bodisi kot visoke državne uradnike. Eden od prihodnjih poslancev je tudi župan. Občini Železniki se po odhodu Mihaela Prevca obetajo predčasne županske volitve.
Napovedi uvrščenih v parlament
»Ljudje so jasno povedali, da hočejo drugačno Slovenijo, gospodarsko uspešno in konkurenčno v svetu, socialno varno, državo javnega šolstva in zdravstva, pravičnega pravosodja, spoštovanja demokracije,« je ob izvolitvi dejal Zoran Janković in napovedal, da se bodo najprej v stranki dogovorili, kako naprej, nato pa še z morebitnimi koalicijskimi partnerji. Janez Janša pa je dejal, da rezultati volitev niso tisto, kar so si želeli, niti tisto, za kar smo šli na predčasne volitve. Ob čestitkah zmagovalcu je še navrgel, da zaradi razdrobljenosti ne bo mogoča močna koalicija, in napovedal morebitne predčasne volitve še pred koncem mandata. »V SDS bomo pomagali produktivno reševati težave, če le ne bo izključevanja, kakršnemu smo bili priča tri leta. Želimo, da zmagovalci čim prej sestavijo vlado, ob tem pa je še vedno aktualen naš predlog o spremembi ustave, ki bo omogočil krajšo pot do nove vlade,« je v krogu strankinih privržencev še dejal Janša, ki ga sicer po razglasitvi neuradnih izidov volitev ni bilo v Cankarjev dom, kjer so se pojavili vsi drugi predsedniki v državni zbor uvrščenih strank. Ljudmila Novak je izrazila zadovoljstvo ob vrnitvi stranke NSi v slovenski parlament. Napovedala je, da bo stranka sicer v opoziciji, želijo pa konstruktivno sodelovati pri reševanju Slovenije iz krize. Borut Pahor, prvak SD, zaradi kritik, ki jih je bila deležna njegova vlada, ni pričakoval rezultata, kakršnega je stranka dosegla na volitvah. »Ljudje so razumeli, da smo se trudili po najboljših močeh in da dosežki niso zanemarljivi, zlasti v luči pričakovanj težav, ki nas še čakajo,« je povedal Pahor, enako zaskrbljen nad razmerami v državi kot pred tremi leti, ko je, že zavedajoč se prihajajoče krize, prevzemal krmilo države. Ljudje se danes krize zavedajo, vendar pričakujejo, da bodo ukrepi, ki nas bodo izvlekli iz krize, manj boleči kot tisti, ki jih je predlagala Pahorjeva vlada, kar pa se po njegovih besedah žal bo izšlo. Prvak SD vidi stranko pri oblikovanju nove vlade.
Radovan Žerjav iz SLS pa obljublja: »SLS bo ne glede, ali bo v koaliciji ali opoziciji, delovala konstruktivno, kakor smo delali tudi do sedaj.« Ob dobrem sodelovanju vseh političnih akterjev bodo ljudje po njegovem prepričanju sprejeli tudi težke odločitve. Karl Erjavec iz stranke DeSUS: »Kriza je huda, najbolj udari tiste, ki so najbolj ranljivi. Žal nam je, da nismo dobili še več podpore upokojencev, ker bi tako še lažje branili njihove interese. Leto 2012 bo še težje, to bo leto težkih odločitev in v stranki DeSUS ne bi radi, da bi jih najbolj boleče občutili najbolj revni. Smo edina prava socialna stranka. Računamo, da bomo začeli pogovore za vstop v koalicijo, saj Slovenija potrebuje močno koalicijo, tudi zato, da se izvedejo najpotrebnejše reforme.« Gregor Virant, čigar stranka se je v osmih tednih od nič prebila do znatnega volilnega rezultata, pa zatrjuje, da bo njegova državljanska lista močan igralec v slovenskem parlamentu. »Pripravljeni smo na sodelovanje z vsako stranko,« še pravi prvak povsem nove parlamentarne stranke.