
Na vladi o sanaciji bank
Guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec je ta teden ukrepe za sanacijo bank pojasnjeval na seji vlade, ker pa mu je zmanjkalo časa, bo s pojasnili nadaljeval prihodnjič.
Guverner banke na vladni seji
Domnevne nepravilnosti pri sanaciji bank, o čemer smo poročali že prejšnji teden, so bile tudi ta teden velika tema na notranjepolitičnem parketu. O tej temi bo skoraj zagotovo v marcu potekala izredna seja državnega zbora, saj so se pod zahtevo NSi za njen sklic podpisali skoraj vsi poslanci, vložitev zahteve pa so v NSi napovedali za prihodnji teden. Guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec pa je ukrepe za sanacijo bank v sredo moral pojasnjevati že na seji vlade. Ker mu je pri tem zaradi nujnega odhoda v tujino zmanjkalo časa, bo s pojasnili nadaljeval na prihodnji seji vlade. Iz vladnega urada za komuniciranje so po vladni seji sporočili, da je guverner vlado izčrpno seznanil s postopki in izvajanjem sanacije bank in odgovoril na številna vprašanja, iz njegovih odgovorov pa ne izhaja, da so bile pri tem storjene nepravilnosti, ki jih omenjajo mediji. »Na osnovi dosedanjih informacij in pojasnil ni razlogov za nezaupanje v guvernerja in Banko Slovenije,« so zapisali v sporočilu za javnost. Po besedah predsednika SD in kmetijskega ministra Dejana Židana je bila razprava odkrita, vprašanj ministrov mnogo, guverner pa je odgovarjal poglobljeno. Guverner jim je pojasnil tudi nekatera ozadja, ki jim doslej niso bila dovolj znana, je še dejal Židan. S slišanimi pojasnili je bil zadovoljen tudi minister za zunanje zadeve in prvak DeSUS Karl Erjavec. Se pa po njegovem še vedno postavlja vprašanje glede izbrisa podrejenih obveznic, a bo pri tem treba počakati na odločitev ustavnega sodišča.
Masleša ne namerava odstopiti
Predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša je na sredini novinarski konferenci ob odprtju sodnega leta 2015 napovedal, da ne bo odstopil s funkcije, tudi če ustavno sodišče v zadevi Patria ugotovi kršitev načela nepristranskosti. Kot pravi, bi njegov odstop drugim sodnikom sporočil, da jih bo politika odrezala, če se bodo odločili, kot menijo, da je prav. »Vsak sodnik, ki sprejme sodbo, sprejme tudi odgovornost, a ne na način samodejnega odstopa,« je poudaril. Čeprav naj bi bila osrednja tema novinarske konference (ne)uspešnost sodišč, pa je moral Masleša večinoma odgovarjati na vprašanja o primeru Patria. Tako je pojasnil tudi vzroke, zakaj se ni izločil iz odločanja v tej zadevi na vrhovnem sodišču. Po njegovih besedah je bilo na kazenskem oddelku sodišča »stanje latentno napeto«, še preden je k njim prišla ta zadeva. Prišlo je do določene polarizacije, ki ni rezultanta normalnega dialoga med sodniki, ki je tudi zaželen pri razpravi o različnih argumentih. To je bil tudi razlog, zakaj se je odločil razporediti v senat za odločanje v tej zadevi, saj mora kot predsednik sodišča zagotoviti njegovo nemoteno delo, je dejal. »V zvezi s to zadevo se je ustvarjala neka nenavadna psihoza,« je še povedal in poudaril, da je bil odnos do vrhovnega sodišča po njegovih besedah skrajno nespoštljiv in tudi nepojmljiv v evropskem merilu, izvajan je bil nenehen pritisk.
Višje sodišče ugodilo Bavčarju
Ljubljansko višje sodišče je ta teden ugodilo prošnji nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja za odlog prestajanja sedemletne zaporne kazni. Odlog so višji sodniki odobrili do 30. aprila. Bavčar, ki je bil obsojen na sedemletno zaporno kazen, je sicer že nekaj časa hospitaliziran v izolskem Medicorju, kjer so ga tudi operirali. »Bavčarjevo stanje danes ni takšno, da bi šel lahko v zapor. Odločitev sodišča dokazuje, da ni šlo za nikakršno izmikanje,« je dejal njegov odvetnik Marko Bošnjak.
Avstrijci iščejo slovensko smučarko
V Avstriji iščejo smučarko, domnevno slovensko državljanko, ki je na pustno soboto na koroškem smučišču Heiligenblut poškodovala sedemletnega dečka in mu ni nudila prve pomoči. Avstrijski Interpol je zato slovensko policijo že zaprosil za pomoč pri iskanju smučarke. Avstrijski mediji poročajo, da naj bi Slovenka zapeljala čez obraz sedemletnemu dečku, ga pri tem hudo poškodovala, nato pa se odpeljala s kraja, ne da bi mu bila pomagala. Sedemletni deček je pred tem na strmem delu padel z vlečnice in začel drseti po pobočju. Pri tem je trčil v smučarko, ki je bila na vlečnici za njim in se mu ni uspela izogniti, zato je s smučko zapeljala čez njegov obraz.