
Nepravilnosti v kranjski hiši umetnikov
Gorenjski kriminalisti so z vložitvijo kazenske ovadbe končali preiskavo sumov nezakonitosti pri upravljanju Layerjeve hiše, hiše umetnikov, v Kranju.
Kranj – Gorenjski kriminalisti so po naših informacijah kazensko ovadili odgovorno osebo na Mestni občini Kranj zaradi domnevnih nepravilnosti pri dodelitvi brezplačnega upravljanja Layerjeve hiše v Kranju Zavodu Carnica. Na Policijski upravi Kranj so v ponedeljek potrdili, da so njihovi kriminalisti končali preiskavo zaradi sumov nezakonitosti pri upravljanju nepremičnine, zaradi kaznivega dejanja zoper uradno dolžnost, javna pooblastila in javna sredstva pa so ovadili eno osebo.
Kriminalisti so ugotovili, da naj bi ovadena oseba na občini nekaj let nazaj z vrsto nezakonitih ravnanj in z zlorabo pooblastil mimo predpisov neprofitni organizaciji omogočila dostop do brezplačnega upravljanja nepremičnine. »Posel je bil sklenjen mimo javnega razpisa in mimo določb zakona, nerealizirane pa so ostale tudi nekatere zaveze v povezavi z delavci in obratovanjem, kar je bil tudi eden od pogojev, s katerimi je občina pridobila nepovratna sredstva pristojnega ministrstva in jih je tudi črpala. Občina je bila v kaznivem dejanju oškodovana za okoli 500 tisoč evrov, privilegirana organizacija pa si je pridobila protipravno korist,« je na naše vprašanje odgovoril Bojan Kos, predstavnik za odnose z javnostmi na PU Kranj. Na Mestni občini Kranj pa so pojasnili, da z izsledki kriminalistične preiskave in ovadbami še niso seznanjeni, obširnejše pojasnilo glede upravljanja Layerjeve hiše po njeni prenovi pa so obljubili v naslednjih dneh.
Nekdanja hiša slikarja Leopolda Layerja v bližini gradu Khislstein na Tomšičevi ulici v Kranju, ki je v lasti Mestne občine Kranj, je bila več let izpraznjena in zanemarjena, v letu 2009 pa je končno dočakala prenovo, za kar je občina preko javnega razpisa ministrstva za kulturo prejela tudi dobrih 900 tisoč evrov nepovratnih sredstev v okviru Evropskega sklada za regionalni razvoj, eden od razpisnih pogojev pa je tudi bil, da mora obnovljena hiša zagotoviti tudi tri nova delovna mesta. Layerjeva hiša, hiša umetnikov, danes velja za središče kulturnega dogajanja v Kranju, z njo pa upravlja Zavod Carnica. Občina je sprva, julija 2010, petletno najemno pogodbo sklenila z društvom Puhart pod vodstvom Petre Kejžar, ker pa ne občina ne društvo nista imela zadosti denarja za opremljanje hiše, je Puharjeva naknadno sklenila pogodbo z Zavodom Carnica pod tedanjim vodstvom Aljaža Primožiča, ki je s soglasjem občine prevzel upravljanje in hišo tudi opremil. Kasneje je Puharjeva društvo zaprla, zato je občina pogodbo s Carnico smatrala za nično, a v zavodu v sporazumno prekinitev pogodbe niso privolili. Zaradi neurejenih pogodbenih odnosov je občina poleti 2013 končno objavila javni razpis za oddajo hiše v najem, na katerem je uspel prav Zavod Carnica.