V Poljčah Natov center odličnosti
Natov center odličnosti za gorsko bojevanje v Poljčah bo prva mednarodna vojaška organizacija na območju naše države. Postopki ustanovitve so izvedeni, 25. marca bo podpis sporazuma, v praksi pa bo začel delovati že 2. marca s tečajem za pripadnike ameriške in britanske vojske.
Poljče – Slovenska vojska, ki od svojega nastanka naprej v veščinah gorskega vojskovanja ne usposablja le svojih vojakov, pač pa tudi pripadnike partnerskih in zavezniških vojska, tako postaja nosilka odličnosti na področju gorskega bojevanja. Marca lani je slovenska vlada pooblastila obrambno ministrstvo in generalštab Slovenske vojske, da izpeljeta vse potrebne postopke za ustanovitev in akreditacijo Natovega centra odličnosti. Ti so sedaj pri kraju in že marca bo center začel delovati. Zakaj je bila za sedež te mednarodne vojaške organizacije izbrana Slovenija in zakaj Poljče, je pojasnil direktor novega Natovega centra odličnosti polkovnik Boštjan Blaznik.
»Gorništvo ima na Slovenskem tradicijo, prav tako je obvladovanje gorskega prostora v vojaškem pogledu eden temeljev naše varnosti. Da ne sežem predaleč v vojaško zgodovino: veščine gorskega bojevanja so ena temeljnih dejavnosti Slovenske vojske od njenega nastanka naprej, tako so že v okviru Teritorialne obrambe delovali alpsko izvidniški vodi, dragocene so izkušnje iz vojne za osamosvojitev Slovenije. Že leta 1992 je Slovenska vojska začela mednarodno delovati na področju gorništva. To leto je bila vojaška vaja na Zelenici in na njej smo imeli že opazovalce in sodelujoče iz tujine. Leta 1996 je bila ustanovljena gorska šola, skozi katero je šlo veliko število domačih in tujih pripadnikov. S strokovnim znanjem in izkušnjami na področju gorskega bojevanja smo si v mednarodnem okolju ustvarili ugled in zaupanje. Leta 2004 se je zgodil ključi dogodek, ko nam je poveljnik poveljstva za transformacijo iz ameriškega Norfolka ponudil, da bi Slovenija na tem področju oblikovala center odličnosti,« je povzel polkovnik Blaznik.
V svetu trenutno deluje dvajset centrov odličnosti, najbližji so v Italiji in na Madžarskem, v treh pa že sedaj delujejo tudi slovenski pripadniki, in sicer v Romuniji, kjer je center za obveščevalne zadeve, na Nizozemskem za civilno vojaško sodelovanje in na Češkem za radiološko kemično obrambo. Vsak od centrov odličnosti je namreč akreditiran za drugo področje. Na dveh ustanovitvenih konferencah, kjer se je za sodelovanje v centru odličnosti v Sloveniji zanimalo 15 držav, so za sedaj uskladili sodelovanje petih, poleg Slovenije kot države ustanoviteljice še Nemčije, Italije, Hrvaške in Avstrije, pozneje pa pričakujejo pridružitev še drugih držav, že v prihodnjem letu treh. Kot pojasnjuje polkovnik Blaznik, je bil osnovni razlog za pobudo dejstvo, da NATO za področje gorskega bojevanja nima razvite zmogljivosti, ustrezne institucije, izdelane doktrine, standardnih operativnih postopkov, zbranih izkušenj in dosežene zadostne medsebojne povezljivosti. Postopke naj bi poenotili, srednjeročni cilj centra pa je oblikovanje doktrino zveze NATO za bojevanje v gorah, kar naj bi uresničili do leta 2018. Center odličnosti v Poljčah bo deloval v smislu zagotavljanja odličnosti in strokovnosti na področju usposabljanja in urjenja posameznikov in enot, pri razvoju doktrine, učenju iz izkušenj, z raziskavami, pri postavljanju standardov in pri podpori preoblikovanja enot za gorsko bojevanje.
Center v Poljčah bo v nacionalnem in mednarodnem okolju vključen v sodelovanje s poveljstvi zveze NATO, organizacijami, ustanovami, univerzami, industrijo ... »Tu vidim veliko priložnost tudi za slovensko industrijo, denimo za razvijanje nove opreme (osebna oprema pripadnikov, obutev, smuči ...), kar pomeni, da se bo iz proračuna centra, v katerega sicer Slovenija kot država nosilka največ prispeva, precej denarja lahko stekalo tudi nazaj, v Slovenijo, na Gorenjsko, slednjič tudi v občino Radovljica, v tukajšnja podjetja,« ob tem razmišlja polkovnik Blaznik. Prednost novonastalega centra vidi tudi v prepoznavnosti naše države in v učinkih na turizem, saj že dosedanje izkušnje kažejo, da se tuji pripadniki, ki so se šolali v Poljčah, pozneje vračajo kot turisti.