
S čolnom po jezeru
V Kranju so na tradicionalni Svetosavski proslavi nastopile številne srbske folklorne skupine, snemanje nove oddaje Slovenski pozdrav pa je potekalo tudi na Zbiljskem jezeru.
Srbsko kulturno in prosvetno društvo Sveti Sava Kranj (SKPD) je prejšnjo soboto v dvorani na Primskovem pripravilo že 25. Svetosavsko proslavo. Slednjo prirejajo v čast dnevu svetega Save (27. januar), prvega srbskega nadškofa in najpomembnejšega svetnika srbske pravoslavne cerkve, po katerem društvo nosi tudi ime. Na prireditvi so nastopile številne folklorne skupine iz Slovenije: poleg gostiteljev iz SKPD Sveti Sava so se občinstvu predstavili še člani Kulturnega društva Brdo Kranj in društva Vuk Karadžić Radovljica ter folklorni plesalci iz Kočevja in Kopra. SKPD Sveti Sava Kranj sicer letos praznuje 25-letnico delovanja. »V drugi polovici leta se bo zvrstilo kar nekaj prireditev, s katerimi bomo počastili ta jubilej. Društvo je namreč tudi najstarejše srbsko društvo v Sloveniji, ki ima za seboj kar nekaj lepih rezultatov,« je poudaril predsednik društva Igor Kalabić.
V petek pa se je na male ekrane vrnila oddaja Slovenski pozdrav z voditeljema Darjo Gajšek in Blažem Švabom. Petkovi večeri na prvem programu nacionalne televizije torej ostajajo obarvani z narodnozabavno glasbo. V petkovi oddaji je nastopila Nuška Drašček s člani skupine Štajerskih 7, igrali pa so še ansambli Azalea, Petra Finka, Tapravi faloti, Čuki, Joži Kališnik in Jožica Svete ter Gregorji. Rok Ferengja je v ritmih polke odpel priredbo uspešnice Jagode in čokolada. V rubriki Kuhamo slovensko je ekipa obiskala Cirilo Šmid v Železnikih, mojstrico priprave dražgoških medenih kruhkov. V narodnozabavnem kvizu sta tekmovali legendarni pevki Ansambla bratov Avsenik Jožica Svete in Joži Kališnik, ekipa pa je v prvi oddaji na domu obiskala simpatičnega pevca Čukov Jerneja Tozona, ki je Darjo s čolnom popeljal po Zbiljskem jezeru.
Kavarna in slaščičarna Lunca na Bregu pri Kranju pa je pred kratkim gostila prvi javni nastop ansambla Zajc v novi zasedbi. Vnuk legendarnega Nika Zajca Anže Šuštar, Jana Čanadi, Janez Gartnar in Simon Zorc so za obiskovalce pripravili narodnozabavni žur, ki je trajal kar sedem ur, obogatili pa so ga z najlepšimi Zajčevimi vižami in vižami iz slovenske domače narodnozabavne zakladnice.