Nekdanji župan žrtev tihega morilca
Nekdanji tržiški župan in državni poslanec Peter Smuk je v zalogovniku biomase umrl zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom, katerega koncentracija je bila presežena za več kot stokrat.
Retnje – V Tržiču še vedno odmeva tragična smrt nekdanjega državnega poslanca in predsednika skupščine oziroma župana Občine Tržič pa tudi soustanovitelja in direktorja Slovenske hranilnice in posojilnice Kranj, 74-letnega Petra Smuka, ki se je v ponedeljek v družinski delavnici v Retnjah usodno zastrupil z ogljikovim monoksidom. Do zastrupitve je prišlo v kleti gospodarskega poslopja, kjer se nahajata zalogovnik lesnih sekancev in kurilnica, kjer je bila vsebnost ogljikovega monoksida, ki je brez barve, vonja in okusa, zato mu pravijo tudi tihi morilec, tedaj izredno močno presežena. Pri reševanju nezavestnega Smuka in nudenju prve pomoči se je z nevarnim plinom po podatkih policije zastrupilo še sedem oseb, med njimi tudi njegov sin Boštjan ter štirje reševalci iz Zdravstvenega doma Tržič. Vse so odpeljali v ljubljanski klinični center, od koder so jih že izpustili. Kasneje so na predihavanje kisika poslali še tri tržiške prostovoljne gasilce.
»Že v pritličnih prostorih objekta, kjer je potekalo oživljanje, sva s kolegom izmerila koncentracijo plina 400 ppm, pri čemer je še neškodljiva vsebnost 30 ppm. V kleti pa je bila izmerjena koncentracija celo 4000 ppm, kar pomeni smrtno nevarnost že ob nekajminutni izpostavljenosti,« je razložil vodja gasilske intervencije Tomas Felkar iz Gasilsko reševalne službe Kranj. Kranjska gasilca sta vse prisotne takoj spravila proč od objekta in zavarovala območje. Uradni vzrok za nastajanje strupenega plina še ni znan.
Operativni poveljnik kranjskih poklicnih gasilcev Matej Kejžar je v izogib zastrupitvam z ogljikovim monoksidom naštel tri priporočila. Prvi dve sta redno servisiranje kurilne naprave in namestitev javljalnika ogljikovega monoksida v prostoru s kurilno napravo, ki stane okoli 50 evrov. »Kot tretje pa, če naletimo na nezavestno osebo v zaprtem prostoru, v katerem obstaja možnost tvorjenja ogljikovega monoksida, poškodovanca takoj iznesemo na prosto in mu šele tam nudimo prvo pomoč,« je razložil.