Veliko trkov zaradi prehitre vožnje
Kombinacija snega in neprilagojene hitrosti je zadnji konec tedna botrovala povečanemu številu prometnih nesreč, ki so se večinoma končale zgolj z gmotno škodo.
Kranj – Vsaj polovica prometnih nesreč, ki so jih gorenjski policisti obravnavali v zadnjih dneh, se je zgodila zaradi neprilagojene hitrosti glede na razmere na cestah, so sporočili s Policijske uprave Kranj. Zaradi neprilagojene hitrosti in nenadnega zaviranja sta v petek popoldne v karavanškem predoru trčila tudi voznika avtobusa in avtomobila. V nesreči se je več udeležencev lažje poškodovalo, predor pa je bil skoraj dve uri zaprt. Dodatne težave so povzročala tudi neočiščena vozila, s katerimi so se nekateri podali v promet. Tako so policisti obravnavali tudi primer, ko je vozniku v vetrobransko steklo priletel kos ledu z neočiščenega tovornega vozila. Policisti so tovornjakarja izsledili in izvedli prekrškovni postopek.
Na Gorenjskem je sicer po podatkih agencije za okolje v petek po nižinah zapadlo od okoli 20 (Brnik) do dobrih 40 centimetrov (Rateče) snega. Najbolj intenzivno je snežilo v petek zjutraj in dopoldne, ko je sneg kljub velikemu trudu cestarjev povzročal velike težave na gorenjskih cestah. Vodja vzdrževanja cest pri Gorenjski gradbeni družbi Damijan Pestotnik je tako pojasnil, da so bila na terenu vsa njihova vozila in druga oprema za odstranjevanje snega in posipavanje, vendar je bila intenziteta padavin taka, da so bile ceste spet takoj zasnežene. V tem obdobju se je po podatkih policije zgodilo tudi največ prometnih nesreč. Na Brniku se je tako okoli pol šeste ure zjutraj zgodila prometna nesreča, v katero so bila udeležena tri vozila. Povzročitelj, ki je med vožnjo iz Šenčurja proti Lahovčam nepravilno prehiteval avtomobil, je s kraja nesreče pobegnil, zato so policisti kmalu po nesreči pozvali k pomoči pri iskanju pobeglega voznika, ki je najverjetneje vozil svetel ali bel avtomobil znamke Volkswagen.
V visokogorju je po podatkih agencije za okolje od 50 do 190 centimetrov snega, snežna odeja je v zatišnih legah mehka, na vetru izpostavljenih legah pa že večinoma skorjasta. Veliko je zametov, grebeni so marsikje precej spihani, ponekod trdi ali celo poledeneli. Nevarnost snežnih plazov je večinoma 3. stopnje, le nižje, kjer je snežilo na kopno podlago, je 2. stopnje po evropski petstopenjski lestvici. Snežna odeja je potencialno precej nestabilna in slabo sprijeta s podlago, zato lahko snežni plaz hitro sprožite že ob manjši obremenitvi snežne odeje. Še posebno so nevarna strmejša pobočja ter mesta z napihanim snegom. »Pričakujemo tudi še spontano proženje manjših plazov s strmejših pobočij. Plazil se bo novi sneg po stari, skorjasti oz. trdi podlagi,« opozarjajo na agenciji ter dodajajo, da se bo snežna odeja v naslednjih dneh še nekoliko sesedla, preobražanje pa bo počasno.